изписване на лекарства
От: Д** В** И** Зададен на: 13/10/2014 Отговорен на: 17/10/2014Въпрос
По какъв начин следва да се изписват лекарствата на пациент, който е онкоболен, бил е хоспитализиран, не се връща епикриза, че е изписан от отделението/с мотива ,че оттам няма да се даде епикриза преди указания ден за получаване?/ и в кабинета се явява някаква жена/казва-съседка/ с рецептурната книжка. При отказ за изписване на лекарствата следва тирада, че е чакала вече два часа, а след това и обаждане от дъщерята на пациентката по телефона. Моля за отговор. Знам, че изписването на лекарства следва да е след проведе преглед/т.е пациентът трябва да е в кабинета на ОПЛ/, но случаят от днес не е единичен, не е само в моята практика .
Отговор
Съгласно НРД 2014 г. за медицински дейности при хоспитализиране на ЗОЛ с хронични заболявания, извън хипотезите по чл. 69, ал. 2, лекарят/лекарят по дентална медицина от лечебното заведение за извънболнична помощ може да предписва лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни без извършване на преглед, като в амбулаторния лист в поле „анамнеза“ отбелязва, че предписанието се извършва за хоспитализирано лице.
В случай на хоспитализиране на ЗОЛ за периода на хоспитализацията НЗОК не заплаща лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни, предписани от лекар от лечебно заведение за извънболнична помощ, необходими за: 1. основното заболяване, за което е хоспитализирано лицето; 2. новооткрито заболяване по време на стационарното лечение; 3. промяна на терапията за придружаващи хронични заболявания, назначена от лекар в извънболничната помощ и заплащана от НЗОК.