Операция на пенсионер
От: С** Зададен на: 11/08/2014 Отговорен на: 13/08/2014Въпрос
Здравейте, бихте ли ми казали ако пенсионер е приет по спешност в "ИСУЛ" със счупен глезен и следва операция,дали той трябва да заплати нещо? Тъй като са му казали 700лв. Ако изобщо трябва да се плати нещо-това консумативите ли са, нощувките ли са? Възможно ли е пенсионер (по спешност) да заплаща операция? Трябва ли да се издаде някаква бележка за заплатените неща,също така? Просто не съм наясно и бих искала бърз отговор,тъй като операцията я насрочиха за утре. Благодаря предварително!
Отговор
В клиничните пътеки по ортопедия и травматология са изрично посочени скъпоструващите консумативи, които НЗОК не заплаща (това могат да бъдат например титаниеви импланти и винтове, пирони, плаки и пластини…) и те са за сметка на пациента.
Лечебното заведение е длъжно да обяви на видно място договорените клинични пътеки и цените, които НЗОК заплаща за тях; както и видовете медицински изделия и скъпоструващите консумативи, и цените, до които НЗОК заплаща на лечебните заведения за болнична помощ за същите (в случаите, когато медицинското изделие е включено при изпълнение на диагностично-лечебния алгоритъм в клиничната пътека).
Потребителската такса за болничен престой в лечебно заведение, сключило договор с НЗОК за изпълнение на определена клинична пътека, е в размер на 5.80 лв. – сума, определена с постановление на Министерския съвет - за всеки ден болнично лечение, но за не повече от 10 дни годишно (освен ако здравноосигуреното лице не е освободено от нея съгласно чл.37 от Закона за здравното осигуряване и НРД 2014 – „Списък със заболяванията, при които здравноосигурените са освободени от потребителска такса“). При изписване от болницата следва да получите фиш (финансов бон) за заплатените от Вас суми.