Здравно осигурен-заплащане
От: Н** Д** Зададен на: 21/04/2014 Отговорен на: 24/04/2014Въпрос
Здравейте! Моя близка бе приета по спешност с болки и нефункциониращи бъбреци в Спешен център. Лицето е пенсионер. Следва ли, и какво да се заплати за поставянето на нефростома и на двата бъбрека? Благодаря!
Отговор
В някои клинични пътеки от областта на урологията са упоменати скъпоструващи консумативи, които се използват при лечението и които НЗОК не заплаща. Например: в КП № 76 “Бъбречно-каменна болест: уролитиаза – ендоскопски методи на лечение“ е посочено конкретно, че НЗОК не заплаща следните скъпоструващи медицински изделия: урологични протези, стентове тип “JJ”, лазерни, електромагнитни и други сонди, сет за перкутанна нефростома. При лечение по клинична пътека Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата и следболничния режим с назначаване на два контролни прегледа, записани в епикризата, след изписването в същото лечебно заведение за болнична помощ. Когато в диагностично-лечебния алгоритъм на КП са посочени консумативи, които НЗОК не заплаща, те са за сметка на пациента.
Лечебното заведение е длъжно да обяви на видно място договорените клинични пътеки (КП) и цените, които НЗОК заплаща за тях; както и видовете медицински изделия и скъпоструващите консумативи, и цените, до които НЗОК заплаща за същите (в случаите, когато медицинското изделие е включено при изпълнение на диагностично-лечебния алгоритъм в КП).
Може да направите справка на сайта на НЗОК в меню „Национален рамков договор 2014 за медицинските дейности”, линк „Национален рамков договор 2014 за медицинските дейности“, линк „Приложение № 16 – Клинични пътеки”, откъдето ще се информирате дали има/и кои са скъпоструващите консумативи, които НЗОК заплаща/не заплаща по съответната клинична пътека.