операция
От: М** Зададен на: 16/02/2014 Отговорен на: 18/02/2014Въпрос
баба ми която е почти 100% инвалид и с пирони в крака, падна и си счупи същия крак над коляното. тя е над 80г.искат ни мн.пари за скъпи импланти и операция.тя е пенсионер и инвалид,това не се ли поема от касата, понеже ние нямаме възможност а ни задължават да подпишем за операция?!и може ли такъв импалнт да струва 2000лв на честната дума на доктора?! моля за бърз отговор!
Отговор
НЗОК заплаща определени медицински изделия, но не заплаща фиксиращи консумативи и инструменти, което е регламентирано в съответната клинична пътека.
В клиничните пътеки по ортопедия и травматология са изрично указани скъпоструващите консумативи, които НЗОК не заплаща (това могат да бъдат например титаниеви импланти и винтове, пирони, плаки и пластини…) и те са за сметка на пациента.
В хирургичните клинични пътеки не са изписани диагнози, а фигурират оперативни процедури и съответните индикации за провеждане на оперативното лечение. Каква точно оперативна намеса е необходима и по коя клинична пътека може да бъде проведено оперативното лечение, преценява насочващият специалист.
При прием по клинична пътека НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности по клиничната пътека, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата и следболничния режим с назначаване на до два контролни прегледа след изписването на пациента, записани в епикризата. Здравноосигуреното лице дължи (в случая Вашата баба е освободена) потребителска такса - по 5.80 лв. - за всеки ден болнично лечение, но за не повече от 10 дни годишно. За сметка на здравноосигуреното лице са и някои скъпоструващи консумативи, изрично упоменати в съответните клинични пътеки. Ако разберете коя е клиничната пътека, по която ще бъдете лекувана, може да направите справка на сайта на НЗОК в меню НРД 2014 – Приложение № 16 – Клинични пътеки.