заплащане престой в болнично заведение
От: М** Д** Зададен на: 01/06/2013 Отговорен на: 06/06/2013Въпрос
Престоят в болницата беше 9 дни.Диагнозата е менингиома церебрии.Платихме потребителска такса 52,20 и допълнително 720. Към кого да се обърна редно ли е да плащам 720 лв. след като в РЗОК неможаха да ми кажат трябва ли да ги платя и на какво основание. Благодаря!
Отговор
При лечение по клинична пътека Националната здравноосигурителна каса заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата и следболничния режим с назначаване на два контролни прегледа след изписването в същото лечебно заведение за болнична помощ. Когато в диагностично-лечебния алгоритъм на клиничната пътека са посочени скъпоструващи консумативи, които НЗОК не заплаща, тях Вие ще трябва да закупите. Информация за това ще получите в лечебното заведение за болнична помощ и от Вашия лекуващ лекар. Ако разберете коя е клиничната пътека, по която ще бъдете лекувани, може да направите справка на сайта на НЗОК в меню „Национален рамков договор 2013 за медицинските дейности”, линк „Национален рамков договор 2012 за медицинските дейности“, линк „Приложение № 16 – Клинични пътеки”, откъдето може да се информирате дали има/и кои са скъпоструващите консумативи, които НЗОК заплаща/не заплаща по съответната клинична пътека.
Изпълнителят на болнична помощ е задължен да предостави на РЗОК и да обяви на видно място работния график на кабинетите в диагностично-консултативния блок/приемен кабинет, както и информация за медицинските изделия, които НЗОК не заплаща.
Болницата обявява на общодостъпно място имената на договорените клинични пътеки с НЗОК, цените, които НЗОК заплаща за тях, както и видовете медицински изделия и цените, до които НЗОК заплаща за същите (в случаите, когато медицинското изделие е включено при изпълнение на диагностично-лечебния алгоритъм в КП). Здравноосигурените лица заплащат потребителска такса от 5.80 лв. по чл. 37, ал. 1 от ЗЗО за всеки ден болнично лечение, но не повече от 10 дни годишно.