Сложен казус
От: З** А** -** (** М** Зададен на: 14/05/2013 Отговорен на: 20/05/2013Въпрос
Здравейте обръщам се към вас за съдействие , относно пациентка която на 06.05.2010г., е била оперирана по повод ректо- вагинална фистула и перитонит с извеждане на анус претер. През месец април същата (2010) , година пациентката и родила преждевременно и след раждането и зашиват ректо-вагиналната фистула , пациентката е родила дете със туберкулоза , заради което на 06.05,2010 г., във ВМА гр.София и извеждат анус - претер вследствие на откриване на чревна туберкулоза. Пациентката към днешна дата вече е добре и е със здравно осигурен статус , но за да бъде оперирана отново за анус - претера , се нуждае от гинекологична операция заради зашитата фистула. За тази операция са и поискали 2000 лева , който пациентката няма и няма от къде да вземе. Моят въпрос е следния отпуска ли Здравната каса пари за такава операция или пък , има ли клинична пътека по която пациентката може да бъде оперирана , за да може след това да си извърши втората операция за анус - претера която е безплатна. Предварително ви благодаря за отговора.
Отговор
Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата и следболничния режим с назначаване на два контролни прегледа след изписването в същото лечебно заведение за болнична помощ. Когато в диагностично-лечебния алгоритъм на КП са посочени скъпоструващи консумативи, които НЗОК не заплаща, те са за сметка на пациента. В КП №152 е записано, че НЗОК не заплаща посочените лапароскопски консумативи.
Съгласно Националния рамков договор за медицински дейности , Чл. 170. (1) Изпълнителят на болнична помощ
(БП) предоставя на РЗОК и обявява на видно място работния график на кабинетите в диагностично-консултативния блок/приемен кабинет, както и информация за медицинските изделия, които НЗОК не заплаща.
(2) Изпълнителят на БП обявява на общодостъпно място: имената на договорените КП, цените, които НЗОК заплаща за тях, както и видовете медицински изделия и цените, до които НЗОК заплаща за същите (в случаите, когато медицинското изделие е включено при изпълнение на диагностично-лечебния алгоритъм в КП).
(3) здравноосигурените лица заплащат потребителска такса по чл. 37, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) за всеки ден болнично лечение, но не повече от 10 дни годишно/ понастоящем по 5.80 лв./
При изписване от лечебното заведение за болнична помощ пациентката ще трябва да заплати тази потребителска такса, ако не е освободена от нея (съгласно Приложение №12 към НРД за медицински дейности 2012г.)