В подкрепа на писмо на Българска Асоциация Диабет за реимбурсиране на сензорите за измерване на кръвна захар
От: Й** К** К** Зададен на: 01/10/2019 Отговорен на: 01/11/2019Въпрос
Уважаеми господа, Пиша това писмо в подкрепа на искането на Българска Асоциация Диабет за реимбурсиране на сензорите за измерване на кръвна захар. Имам захарен диабет тип 1 вече 42 години. Вследствие на диабета имам множество увреждания, сред които 10 стента и претърпяна аорто-коронарен байпас операция, тежка полиневропатия и др. От една година използвам сензори Либре, които купувам със собствени средства от други европейски страни и контролът върху диабета ми е синификантно подобрен. Това от своя страна, води до по-незначителни и по-късни увреди от основното заболяване и по този начин пести огромен ресурс на Здравната каса, а от друга страна помага на болните от диабет да имат по-качествен живот. Тези сензори вече се реимбурситат в повечето европейски страни и считам, че реимбурсирането им в България ще доведе не само до финансова изгода за държавата ни, но ще бъде и акт на хуманност към многото ми сънародници, страдащи от болест, чиито усложнения засягат практически всеки орган и система в човешкия организъм. Особено важно е това да се приложи за диабетици с лабилно протичащо заболяване, хора с инсулинови помпи (за тях минимално изискуемият контрол е 6 пъти дневно, т.е. 2190 пъти годишно) и на първо място за децата с диабет. С уважение: Йоанна Коева
Отговор
На проведено заседание (24. 09. 2019 г.) Надзорният съвет на НЗОК взе решение, че от 2020 г. в Спецификацията с определени групи медицински изделия, прилагани в условията на извънболничната и болничната медицинска помощ, за които НЗОК ще заплаща, включва и сензори за непрекъснато мониториране на кръвната захар. На практика това означава, че от 2020 г. НЗОК ще започне да реимбурсира сензори за непрекъснато мониториране (следене) на кръвната захар.
Уточняваме, че съгласно Наредбата по чл. 30а от Закона за медицинските изделия (ЗМИ), НЗОК ежегодно провежда процедура по договаряне на медицински изделия с производители/търговци на едро на медициннски изделия. За да бъдат тези сензори заплащани от бюджета на НЗОК е необходимо заявителите (производители/търговци на едро на медицински изделия) да заявят за реимбурсация сензорите за мониториране на кръвната захар.
Едва след приключване на процедурата по договаряне, от Надзорния съвет на НЗОК се утвърждават Списъците с медицински изделия по чл. 13, ал. 2 от Наредба № 10 от 2009 г. След утвърждаването им, включените в тях медицински изделия, включително и сензорите за измерване на кръвната захар, ще бъдат реимбурсирани от НЗОК и в крайна сметка ще достигнат до пациентите с диабет тип І.
Трябва да се има предвид, че конкретното търговско наименование, видът и моделът на самите сензори са данни, които се посочват за пръв път от производителя/търговеца на едро на тези медицински изделия в заявлението му за участие в процедурата по Наредбата по чл. 30а от ЗМИ. В този смисъл, НЗОК не е оправомощена предварително и самостоятелно и преди да е проведена процедурата по договаряне да определи конкретния производител на дадено медицинско изделие, стойността на което ще се заплаща напълно или частично от бюджета на НЗОК.