Операция на тазобедрена става
От: Г** Д** Зададен на: 09/12/2019 Отговорен на: 30/12/2019Въпрос
Здравейте, Касае се за дядо ми, който е здравно осигурен български гражданин на 87г. След претърпяно падане и счупване на тазобедрената става се наложи подмяната и с биартикуларна Фаркоп. Интервенцията се извърши в УМБАЛ Пълмед, гр.Пловдив. За целта се наложи да доплатим сумата от 1900лв., за което имаме надлежно издадена фактура с касов бон. В следствие на това имам няколко въпроса за отговора, на които ще съм много благодарен. Има ли някакъв вариант НЗОК за ни възстанови изцяло или частично платената сума ? Има ли процедура чрез която можем да придобием безплатни помощни средства, като проходилка и комбиниран стол за баня и тоалетна ? Можем ли да се възползваме от рехабилитационна програма ако съществува такава ? Предварително Ви благодаря за отделеното време ! С уважение, Гълъб Джанев
Отговор
Вероятно Вашият дядо е постъпил в лечебно заведение за болнична помощ, сключило договор с РЗОК/НЗОК по клинична пътека № 218 „Оперативни процедури с алопластика на тазобедрена и колянна става“.
Информираме Ви, че НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата с назначаване на два контролни прегледа, задължително записани в епикризата, в рамките на 30 дни след изписването, в същото лечебно заведение за болнична помощ.
За тези дейности пациентът не дължи нищо, с изключение на потребителската такса за болничен престой - по 5.80 лв. на ден - но не повече от 10 дни годишно, освен ако не е освободен от нея (какъвто може би е конкретният случай).
НЗОК заплаща за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ, само ако те са включени в т.нар. Списък с медицински изделия, които НЗОК заплаща в условията на болнична медицинска помощ. Списъкът е публикуван на сайта на НЗОК, в сила от 01.06.2019 г. – група 5-та.
Най-подходящото медицинско изделие се определя от лекуващия лекар. В зависимост от типа/вида на поставеното медицинско изделие, стойността на което се заплаща от НЗОК извън цената на клиничната пътека, НЗОК заплаща на лечебното заведение съответната сума до стойността, посочена срещу всяка една позиция в Списъка (напр. за тазобедрена става – 1080 лв., 1358 лв., 1435 лв.) Ако пациентът поиска да му бъде поставено по-скъпо медицинско изделие, той доплаща сумата над тази, осигурена по здравна каса.
Болницата задължително издава финансови документи, в които е посочено за какво е плащането. Лечебното заведение за болнична помощ издава фактура, съдържаща освен тази заплатена сума, и точно описание на името на изделието, фирмата производител и т.нар. уникален идентификационен номер на импланта. Заедно с посоченото в лист „История на заболяването“ на пациента, се залепва и уникален идентификационен стикер с баркод, позволяващ точна идентификация на медицинското изделие.
Сумата, която се заплаща от НЗОК, се превежда на лечебното заведение, а не на пациента, след като вложеното медицинско изделие се отчете по определен ред.
НЗОК няма законово основание да възстановява суми на здравноосигурени лица, тъй като институцията е в договорни отношения само с изпълнителите на медицинска помощ.
По отношение на посочените от Вас помощни средства, НЗОК към момента не ги заплаща и Вие бихте могли да потърсите съдействие от дирекция „Социално подпомагане“, която е структура към Министерството на труда и социалната политика, като подадете молба-декларация по съответната процедура.