изписване на лекарство с одобрен протокол при промемените кодове
От: Т** Т** Зададен на: 06/02/2013 Отговорен на: 06/02/2013Въпрос
Получавам Виктоза по протокол одобрен за 6 месеце. При последния месец е невъзможно да ми се изпише лекарството ппоради променени от Вас кодове. Моля Ви да ми дадете точно указание как да стане това? Срока за одобрение на нов протокол е 20 работни дни. Какво да правяпред това време? Очаквам с спешно отговорът Ви
Отговор
В Наредба № 38 за определяне на списъка на заболяванията, за чието домашно лечение НЗОК заплаща лекарства, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели напълно или частично, са посочени МКБ кодовете на заболяванията, по които се назначава терапията на пациента. В Приложение 1 на Позитивния лекарствен списък ( ПЛС) за конкретните лекарствени продукти в колона МКБ са посочени МКБ кодовете от Наредба №38.
НЗОК няма правно основание да променя МКБ-кодовете за конкретните лекарствени продукти, включени в Приложение 1 на ПЛС.
Съгласно чл. 6, ал. 3 на Наредбата в аптечния софтуер са активирани посочените в колона „МКБ“ на Приложение 1 на ПЛС заболявания за всеки конкретен лекарствен продукт, заплащан напълно или частично от НЗОК.
От гореизложеното е видно, че на рецептурните бланки, обр. МЗ - НЗОК № 5 и № 5А, следва да се предписват МКБ кодовете, посочени в колона „МКБ“ на Приложение 1 на ПЛС.
Напомняме, че са в сила Приложение №6 „Списък на заболявания, за които се издава „Рецептурна книжка на хронично болния“ и Приложение №7 „Кодове на заболявания по списък, определен с Наредба № 38 от 2004г. на Министерството на здравеопазването, и кодове на специалности на лекари, назначаващи терапия“ към НРД 2012 г. за медицинските дейности. МКБ-кодовете в посочените приложения са тези от Наредба № 38.
На интернет страницата на НЗОК са публикувани актуализационните файлове към аптечния софтуер, в сила от 01.02.2013 г. Диагнозите, за които се предписват лекарства, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели трябва да са в съответствие с тези в актуализационните файлове. В противен случай рецептите няма да могат да бъдат отпускани от аптеките.
Аптеките не трябва да променят диагнозите, които се съдържат в актуализационните файлове към аптечния софтуер. В противен случай отчетените рецепти няма да бъдат заплатени.
Отново поясняваме, че описаното по-горе засяга само попълването на рецептите, протоколите и рецептурните книжки.
Ако междувременно са предписани рецептурни бланки и протоколи с четиризначни кодове, следва изпълнителят на медицинска помощ да направи корекция на МКБ-кода с подпис и печат.