Внос в България и реимбурсация от НЗОК на всички сензори за постоянно следене на кръвната глюкоза
От: Д** А** С** Зададен на: 01/10/2019 Отговорен на: 01/11/2019Въпрос
Здравейте, Аз от 45 години имам диабет тип 1. Ползвал съм различни схеми на лечение с инсулин. Винаги съм имал изключително лабилен диабет. Дълги години бях на интензифицирано инсулиново лечение, а в момента се лекувам с инсулинова помпа "Дана Р". Преди около 1 година започнах периодично (когато имам възможност) да ползвам сензори за постоянно следене на глюкозата (CGM). Те МНОГО МИ ПОМОГНАХА да контролирам много по-добре своя диабет - гликираният ми хемоглобин спадна значително, както и силно намаляха честите тежки хипогликемии, които правех много често преди....! За съжаление тези сензори ОЩЕ не се продават в България и се намират само в чужбина. За да си ги набавя аз трябва да ангажирам различни познати в Германия. Освен това един сензор струва 60 евро (120 лева), а за редовен самоконтрол са нужни поне 2 броя на месец, което прави около 240 лева - това е около 1/3 от моята учителска заплата..! Когато ползвам сензори много бързо "регулирам" кръвната си захар с леки корекции на базалните инсулинови дози, коригиращи дози инсулин или допълнително хранене.... Имал съм дни, в които съм успявал да поддържам кръвната си захар в норма около 80 - 90 % през денонощието, което най-сигурно ме предпазва от прогресиране на всички диабетни усложнения...!!! СПЕШНО се интересувам: 1. КОГА в България ще започнат да се внасят сензори "Фриистайл ЛИБРЕ", Декском и др...? До момента намирането на сензори от чужбина е прекалено несигурно и нередовно...! 2. КОГА НЗОК ще започне да реимбурсира глюкозните сензори, като НАЙ-ДОБРИ и НАЙ-СИГУРНИ устройства за постоянен самоконтрол на диабета...? В момента НЗОК реимбурсира единствено сензор Енлайт, който се ползва с инсулинова помпа, която не се реимбурсира от НЗОК и струва около 8000 лв. Тази помпа почти не се използва у нас. Помпите, които се ползват у нас работят с ДРУГИ сензори - Фриистайл Либре и Декском… В момента вече се използват и системи тип "изкуствен панкреас", които изискват ЗАДЪЛЖИТЕЛНО едновременното използване на инсулинова помпа, сензор за постоянно следене на глюкозата (CGM) и програма за регулиране на инсулиновите базални нива на базата на МОМЕНТНАТА кръвна глюкоза - AAPS, OpenAps, Loops и др... Чрез тях най-добре и сигурно се контролира диабета! Аз вече от година и нещо използвам такава система и съм безкрайно доволен от нейната роля за поддържането на МАКСИМАЛНО ДОБЪР КОНТРОЛ НАД ДИАБЕТА, което е най-сигурната ПРЕВЕНЦИЯ на всички диабетни усложнения...!!! За лечение на диабетните усложнения НЗОК дава годишно около 60-80% от всички средства отпускани за ДИАБЕТА - преценете за какви икономии на средства за НЗОК и бюджета ще допринесе реимбурсацията на сензорите и ЕФЕКТИВНОТО лечение на диабета в България, което ще превентира и забави ЗНАЧИТЕЛНО всички тези увреждания водещи до инвалидност, а често и смърт...!!!
Отговор
На проведено заседание (24. 09. 2019 г.) Надзорният съвет на НЗОК взе решение, че от 2020 г. в Спецификацията с определени групи медицински изделия, прилагани в условията на извънболничната и болничната медицинска помощ, за които НЗОК ще заплаща, включва и сензори за непрекъснато мониториране на кръвната захар. На практика това означава, че от 2020 г. НЗОК ще започне да реимбурсира сензори за непрекъснато мониториране (следене) на кръвната захар.
Уточняваме, че съгласно Наредбата по чл. 30а от Закона за медицинските изделия (ЗМИ), НЗОК ежегодно провежда процедура по договаряне на медицински изделия с производители/търговци на едро на медициннски изделия. За да бъдат тези сензори заплащани от бюджета на НЗОК е необходимо заявителите (производители/търговци на едро на медицински изделия) да заявят за реимбурсация сензорите за мониториране на кръвната захар.
Едва след приключване на процедурата по договаряне, от Надзорния съвет на НЗОК се утвърждават Списъците с медицински изделия по чл. 13, ал. 2 от Наредба № 10 от 2009 г. След утвърждаването им, включените в тях медицински изделия, включително и сензорите за измерване на кръвната захар, ще бъдат реимбурсирани от НЗОК и в крайна сметка ще достигнат до пациентите с диабет тип І.
Трябва да се има предвид, че конкретното търговско наименование, видът и моделът на самите сензори са данни, които се посочват за пръв път от производителя/търговеца на едро на тези медицински изделия в заявлението му за участие в процедурата по Наредбата по чл. 30а от ЗМИ. В този смисъл, НЗОК не е оправомощена предварително и самостоятелно и преди да е проведена процедурата по договаряне да определи конкретния производител на дадено медицинско изделие, стойността на което ще се заплаща напълно или частично от бюджета на НЗОК.