инсулин в чужбина
От: И** Г** Зададен на: 28/12/2009 Отговорен на: 07/01/2010Въпрос
Добър вечер имам един въпрос към Вас. Понеже ще заминавам в Италиа за по-дълго време(за Еразъм порграма)имам два въпроса: 1. какви са необходимите документи, за да мога да се регистрирам там и да получавам инсулина си там и 2. какъв е редът, по който мога да получавам инсулина си там? Благодаря си за вниманието и весели празници!
Отговор
Няма основание за предписване на безплатни или частично платени лекарства от Лекарствения списък на НЗОК на пациенти с хронични заболявания, които заминават за чужбина, тъй като НЗОК заплаща напълно или частично лекарства, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели за домашно лечение на територията на страната – т.е. в България. Всяка държава членка на ЕС сама определя реда, по който отпуска лекарства от реимбурсните си листи. Все пак при по-дългосрочно пребиваване в друга държава членка на ЕС е необходимо българските граждани да носят медицинската документация, доказваща съответното хронично заболяване и нуждата от лекарства за времето на престоя им.
За краткосрочен престой в друга държава от ЕС е необходимо да разполагате с валидна ЕЗОК. Хроничните заболявания също попадат в обхвата на необходимата медицинска помощ срещу валидна ЕЗОК, като за целта Административната комисия на ЕК е приела Решение № 194 от 17.12.2003 г.
Ако сте пенсионер и планирате да пребивавате по-дълго в друга държава членка на ЕС, препоръчително е да се регистрирате в тамошната система с формуляр Е 121. За целта в съответната РЗОК се попълва заявление по образец и се представя документ за самоличност (вж. рубрика „Международно сътрудничество” на нашия сайт). Този формуляр осигурява възможност за ползване на пълния пакет здравна помощ по време на престоя в ЕС.
Ако ще се обучавате редовно в друга държава от ЕС и за времето на престоя Ви там имате нужда от животоподдържащи лекарства или процедури (напр. хемодиализа), можете да кандидатствате за формуляр Е 109 в компетентната Ви РЗОК. С него ще можете да се регистрирате в здравноосигурителната институция на държавата по обучението Ви. За уточняване на конкретните детайли, свързани с Вашия случай, може да се обадите на тел. 02/965 91 16.