осигуровките в чужбина
От: П** И** М** Зададен на: 16/08/2019 Отговорен на: 26/08/2019Въпрос
Здравейте,аз съм двоен гражданин на България и Унгария,имам постоянно жителство в България и Унгария,От 3 години имам фирма в България и съм плащала здравни осигуровки редовно, хронично болна съм и имам нужда от лекарски прегледи и лекарства както когато пребивавам в Унгария, така и в България,тъй като прочетох в сайта споразумение между двете страни моля помогнете ми какви документи трябва да представя за да ползвам,своите осигуровки и в двете страни?
Отговор
Доколкото се разбира, Вие сте здравноосигурена в България. В този случай за Вас важи следното:
Всяко лице, което е с непрекъснати здравноосигурителни права съгласно българския Закон за здравно осигуряване (ЗЗО), има право да ползва медицинска помощ по реда, определен за всички български здравноосигурени граждани, както и да ползва при необходимост медицинска помощ в друга държава от ЕС /ЕИП и Конфедерация Швейцария, когато пребивава на различно основание .
Според Европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност лице, което е здравноосигурено в конкретна държава членка на ЕС, при временен престой в друга страна от ЕС, ако се наложи непланирано да ползва медицинска помощ, с валидна Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) може да се обръща към изпълнител на медицинска помощ (лекар, здравен център, болница и др.), упълномощен да предоставя медицински услуги за сметка на компетентната здравна институция в тази държава.
Следователно, Вие имате право на Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) като документ, който доказва наличие на непрекъснати здравноосигурителни права в компетентната държава по осигуряване (в случая България). Картата улеснява достъпа на пациентите при спешна и/или неотложно необходима медицинска помощ до лекари/лечебни заведения в другите държави от ЕС, когато е налице внезапно възникнало остро медицинско състояние или обострено хронично заболяване, и когато пациентът не може да се завърне в собствената си държава на здравно осигуряване, без да наруши предварително планирания срок на временен престой в другата държава. Състоянието се определя дали е спешно или неотложно необходимо от лекуващия лекар в другата държава, а не от пациента. Лекарят определя вида, обхвата и обема на необходимите спешни медицински услуги, които могат да се предоставят на пациента срещу валидна ЕЗОК.
Тъй като здравната помощ, оказвана на лица с хронични заболявания (включително отпускането на необходимите лекарства/медицински изделия/диетични храни за хроничното заболяване) съгласно Решение S3 на Административната комисия към ЕК, е неотложна помощ, Вие може да получите необходимото лечение за хроничното Ви заболяване в Унгария по реда за унгарските здравноосигурени лица, срещу представяне на валидна българска ЕЗОК или Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК .
Повече информация за здравноосигурителните права на гражданите в Европейската общност може да прочетете на интернет страницата на НЗОК (www.nhif.bg) – меню „Международни въпроси“ – линк „ Европейска интеграция“.