Студент Холандия
От: И** Б** Зададен на: 03/10/2018 Отговорен на: 08/10/2018Въпрос
Здравейте, Синът ми е с диабет на инсулин, ползва и инсулинова помпа. За първа година е студент в Холандия. Интересува ме какви са здравноосигурителните му права в Холандия, т. е. какъв е пакета от услуги, който се покрива от европейската здравна карта и има ли право да получава безплатно инсулин и консумативи за помпата от Холандия, както до сега ги е получавал в България. Моля посочете ми институция към която може да се обърне за информация.
Отговор
Всяка държава членка на ЕС сама определя реда, по който отпуска лекарства от реимбурсните си листи. Тъй като здравната помощ, оказвана на лица с хронични заболявания (включително отпускането на необходимите лекарства/медицински изделия/диетични храни за хроничното заболяване) съгласно Решение S3 на Административната комисия към ЕК, е неотложна помощ, тя може да се ползва срещу валидна Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) или Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК.
В случая трябва да се информирате какъв е редът за отпускане на необходимите лекарства (инсулин) и медицински изделия за Вашия син в съответната държава, да разберете как осигурените лица в тази страна се снабдяват с тях и кой изписва рецептите – общопрактикуващ лекар или лекар специалист.
При условие че здравноосигурителната институция в Холандия може да отпуска необходимия инсулин и медицински изделия срещу валидна българска ЕЗОК, синът Ви би трябвало да представи пред тази институция медицинските доказателства за предписаните му лекарства и изделия – медицински изследвания, предписанията на българските лекари в рецептурната книжка, епикризи и т.н., които следва да са преведени от български език.
Ако се наложи да ги закупи, след завръщане в България може да подаде документи за възстановяване на платените разходи. Информация за процедурата се съдържа на интернет страницата на НЗОК (www.nhif.bg) - линк „Международни въпроси“ - подлинк „Европейска интеграция“ - „Възстановяване на разходи, заплатени от здравноосигурени граждани за оказана спешна и неотложно необходима медицинска помощ при престой в друга държава в ЕС“.
При купуването на лекарства, свързани с неотложна медицинска помощ, на възстановяване подлежи тази част от сумата, която е покрита от здравното осигуряване в страната членка на ЕС.