Пейсмейкър
От: И** А** Зададен на: 22/11/2018 Отговорен на: 26/11/2018Въпрос
Здравейте! Въпроса ми е заплаща ли се поставянето и апарата пейсмекър от пенсионерите? Благодаря ви!
Отговор
Имплантирането и смяната на пейсмекър се заплаща от НЗОК. Пациентът се хоспитализира по клинична пътека (КП) №19 „Постоянна електрокардиостимулация“- 19.1 „Постоянна електрокардиостимулация - антибрадикарден пейсмейкър“ и 19.2 „Постоянна електрокардиостимулация - кардиовертер“.
Националната здравноосигурителна каса реимбурсира имплантируеми кардиовертер-дефибрилатори за пациенти със сърдечно-съдови заболявания - изделия от група 12.2. от Списъка с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на болничната медицинска помощ, в рамките на 6 000 лева. (Списъкът е публикуван на сайта на НЗОК - www.nhif.bg - рубрика „За болници“ – вдясно поле „Навигация“ - меню „Лекарствени продукти и медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ“ – линк „Медицински изделия, прилагани в болничната помощ“ - Списък с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на болничната медицинска помощ, и стойността, до която НЗОК заплаща за всяка група, съставен по реда Наредба № 10 от 24.03.2009г. за условията и реда за заплащане на лекарствени продукти по чл. 262, ал.6, т.1 от ЗЛПХМ, на медицински изделия и на диетични храни за специални медицински цели, както и на лекарствени продукти за здравни дейности по чл. 82, ал. 2, т. 3 от Закона за здравето, в сила от 01.04.2018 г., с последно изменение от 01.06.2018 г.)
Клиничната пътека се отчита, като в „Направление за хоспитализация/лечение по амбулаторни процедури“ (бланка МЗ-НЗОК № 7), което трябва да издаде лекуващият лекар, задължително се отразява и код на процедура за поставяне на постоянен пейсмейкър от КП № 19.1 или 19.2 и „Формуляр за вложени медицински изделия, стойността на които се заплаща от НЗОК извън цената на клиничната пътека/амбулаторната процедура”.
При конкретна диагноза, включена в Наредбата за диспансеризация, пациентът се насочва за диспансерно наблюдение, съгласно изискванията на наредбата. За целта личният лекар трябва да издаде направление (бл. МЗ-НЗОК №3) към лекар специалист кардиолог, който ще диспансеризира пациента.
Амбулаторно наблюдението на лица с постоянен електрокардиостимулатор се провежда по амбулаторна процедура (АПр.) № 32.
По отношение на въпроса Ви дали ако лицето отговаря на условията за стаж и възраст за пенсиониране, т.е. дали ако то е пенсионер, това има значение за поставянето и заплащането на пейсмейкъра - не, няма значение какъв статут има. От значение е дали има непрекъснати здравноосигурителни права, за да ползва медицинска помощ по линия на НЗОК.