Въпрос
От: Е** Л** К** Зададен на: 23/07/2018 Отговорен на: 31/07/2018Въпрос
Здравейте! За втори път си задавам въпроса, тъй като първия път отговор не получих. Когато искам направление за специалист и когато се изписват лекарства в Рецертурната книжка дължи ли се потребителска такса, при положение, че сестрата при доктора върши и двете неща? Ако държа такава трябва ли да ми се издаде документ за платена такава?
Отговор
Във въпроса не уточнявате заболяването/заболяванията, за които общопрактикуващият (личният) лекар предписва лекарства, както и дали рецептурната бланка е образец (МЗ-НЗОК).
Има Списък на заболяванията, при които здравноосигурените лица са освободени от заплащане на такса по чл. 37, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване (т.нар. „потребителска такса“) и Вие може да страдате от хронично заболяване, което би могло да е включено в този списък.
Здравноосигурените лица дължат потребителска такса за „оказана медицинска помощ“, съгласно Закона за здравното осигуряване. Тази такса е резултат от извършен преглед, отразен от лекаря в амбулаторен лист с пореден номер за практиката и дата.
Лекарствените продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели се предписват след извършен преглед/консултация от лекаря. Този преглед се документира в амбулаторния лист и се удостоверява с подписа на здравноосигуреното лице.
Следователно преди предписване на лекарствени продукти е необходимо лекарят да извърши преглед/ консултация с оглед евентуална промяна в здравословното/обективното състояние, което да наложи промяна в терапията и за тази оказана медицинска помощ Вие дължите потребителска такса (освен ако не сте освободена от нея).
Задължително трябва да Ви бъде издаден финансов документ (касова бележка) за заплатената от Вас сума.