Заплащане на такса при издаване на рецепта
От: Т** И** Т** Зададен на: 20/06/2018 Отговорен на: 26/06/2018Въпрос
Здравейте, моят свекър е на 95 години и в началото на всеки месец аз отивам при личния му лекар да взимам рецепта за лекарствата му. Всеки път лекарят ми взима потребителска такса, за да ми даде рецептата. Редно ли е това? Освен това при направените кръвни изследвания, аз трябваше да отида да ги взема, след това да чакам пред кабинета му два часа, за да му ги покажа и той да ми каже, че всичко е наред. Не е ли редно той по електронен път да види какви са резултатите и да ни уведоми? Надявам се да получа Вашият отговор.
Отговор
Във въпроса не уточнявате заболяването/заболяванията, за които общопрактикуващият (личният) лекар предписва лекарства на Вашия свекър, както и дали рецептурната бланка е обр. (МЗ-НЗОК).
Има Списък на заболяванията, при които здравноосигурените лица (ЗОЛ) са освободени от заплащане на такса по чл. 37, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване (т.нар. „потребителска такса“) и вероятно Вашият свекър страда от хронично заболяване, което би могло да е включено в този списък.
В случая можем да посочим, че здравноосигурените лица дължат потребителска такса, съгласно Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), за „оказана медицинска помощ“, която е резултат от извършен преглед, отразен от лекаря в амбулаторен лист с пореден номер за практиката и дата.
Лекарствените продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели се предписват след извършен преглед/консултация от лекаря. Този преглед се документира в амбулаторния лист и се удостоверява с подписа на здравноосигуреното лице. Следователно преди предписване на лекарствени продукти е необходимо лекарят да извърши преглед/ консултация с оглед евентуална промяна в здравословното/обективното състояние, което да наложи промяна в терапията и за тази оказана медицинска помощ пациентът дължи потребителска такса (освен ако не е освободен от нея).
При назначена и извършена медико-диагностична дейност с направление (бл. МЗ-НЗОК № 4), резултатите се изпращат от медико-диагностичната лаборатория чрез пациента или по служебен път на лекаря, назначил изследванията.