заплащане на медицински изделия
От: Р** М** Зададен на: 16/02/2011 Отговорен на: 22/02/2011Въпрос
Здравейте! На майка ми, която е пенсионерка, беше направена ортопедична операция - диагноза "фрактура фемори с пертрохантериакат - декстра".При операцията и бяха инплантирани "комплект ортопедични инпланти", които сама закупи. Въпроса ми е: Здарвната каса заплаща ли тези медицински изделия и ако да - каква част. Предварително се извинявам за евентуални неточности в изписването на медицинските термини и Ви благодаря за отговора!
Отговор
НЗОК заплаща за извършването на дейностите по тези клинични пътеки за здравноосигурените лица, като изключение представляват „скъпоструващите консумативи”, които изрично са отбелязани в съответната клинична пътека и не се заплащат от НЗОК. Такива консумативи представляват – например –„резорбируеми винтове и анкери при артроскопски процедури”, „инструменти за фиксиращи процедури - т.нар. „пирон/винтове...”. След като лекуващият лекар определи по коя клинична пътека ще бъде проведено лечението, може да направите справка за наличието на такива консумативи в Приложение № 18 – „Клинични пътеки”, публикувано на нашия сайт в меню „Национален рамков договор 2011 – за медицински дейности” – подменю „Приложение 18 – Клинични пътеки”.
За всеки ден болнично лечение заплащате потребителска такса в размер на 2% от минималната работна заплата, установена за страната, (т.е. по 4.80 лв.) но не повече от 10 дни годишно. Не дължите потребителска такса за лечение в болница, ако имате заболяване, включено в Списъка на освободените от потребителска такса лица. Списъкът е публикуван на интернет страницата на НЗОК в рубрика „Национален рамков догово 2011 – за медицински дейности”, подлинк „Приложения към НРД – Приложение № 14.” Лечението по клинична пътека включва до два контролни прегледа след изписването на пациента от болничното заведение.