Какво се полага от НЗОК
От: М** П** Б** Зададен на: 16/06/2018 Отговорен на: 22/06/2018Въпрос
Здравейте, интересува ме при заболявания дископатия и сколиоза, какво отпуска здравната каса?
Отговор
НЗОК заплаща за извършването на гръбначни и гръбначно-мозъчни оперативни интервенции на здравноосигурени лица по клинична пътека (КП) № 211 „Гръбначни и гръбначно-мозъчни оперативни интервенции с голям и много голям обем и сложност” и по КП № 212 „Гръбначни и гръбначно-мозъчни оперативни интервенции с малък и среден обем на сложност“.
Каква точно оперативна намеса и метод са необходими, както и по коя клинична пътека може да бъде оперативното лечение, преценява лекуващият лекар, съобразно здравословното състояние на пациента и индикациите (изискванията) за хоспитализация, посочени в съответната КП.
При лечение по КП НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ, сключили договор с НЗОК, за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болница с назначаване до два контролни прегледа в същото лечебно заведение в рамките на един месец след изписването и задължително записани в епикризата.
Има и скъпоструващи медицински изделия при операция на гръбначния стълб, за които изрично е посочено в съответната пътека, че не се заплащат от НЗОК. Такива медицински изделия има и в КП № 211, и в КП № 212.
В списъка с медицински изделия, прилагани в болничната помощ, в сила от 01 април 2018 г., с последно изменение от 01.06.2018 г. (публикуван на сайта в меню „За болници“ - линк „Лекарствени продукти и медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ“ – подлинк „Медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ“) са описани медицинските изделия за спинална хирургия, които НЗОК заплаща.
За посочените от Вас диагнози може да се проведе рехабилитация и физиотерапия както в извънболничната, така и в болничната помощ.
В извънболничната медицинска помощ необходимостта от рехабилитационни мероприятия за здравноосигурените лица се установява от лекар специалист и/или от общопрактикуващия (личния) лекар, които насочват с направление здравноосигуреното лице за лечение, извършено по предписан от лекаря специалист по „Физикална и рехабилитационна медицина“ физиотерапевтичен курс.
За физиотерапевтичен курс на лечение на определено заболяване се приема комплексно лечение, включващо първоначален преглед на лекаря специалист по физикална и рехабилитационна медицина, с оценка на обективното състояние на пациента с назначени видове и общ брой процедури до 20 в курс от група 1 и/или 2 или 3 по преценка на лекаря специалист, промените на лечението, както и заключителен преглед с оценка на резултатите от проведеното лечение и отразени вид и брой на проведените процедури.
Във физиотерапевтичен курс на лечение се включват следните групи процедури: група 1 – процедури с физикални фактори от апаратната терапия; група 2 – процедури с кинезитерапевтични техники; група 3 – процедури с физикални фактори от апаратната терапия и кинезитерапевтични техники.
Направление за хоспитализация (бл МЗ-НЗОК № 7) по клинична пътека за рехабилитация може да издаде специалист физиотерапевт от извънболничната помощ, провел курс по физиотерапия и рехабилитация. Преди това общопрактикуващият (личният) лекар насочва пациента към специалиста физиотерапевт с направление (бланка МЗ-НЗОК № 3). След извършените процедури в извънболничната помощ, когато има недостатъчен терапевтичен ефект, физиотерапевтът издава направление за хоспитализация (бл МЗ-НЗОК № 7) в лечебно заведение за болнична помощ по клинична пътека за рехабилитация. Личният лекар също може да издаде направление за рехабилитация в болнични условия, ако преди това пациентът е лекуван в болница за съответното заболяване и в епикризата е вписана препоръка за провеждане на рехабилитация по клинична пътека, която той следва да представи на своя личен лекар след дехоспитализацията. Конкретни разяснения можем да Ви дадем в зависимост от случая.