Поставяне на пейсмейкър
От: Г** А** К** Зададен на: 02/08/2018 Отговорен на: 02/08/2018Въпрос
Здравейте!! На мой близък може да се наложи поставяне на пейсмейкър-триелектроден.Пенсионер е ,здравноосигурен.Поема ли се поставянето и самият апарат от здравната каса.Благодаря!
Отговор
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) заплаща имплантирането на пейсмейкър по клинична пътека (КП) № 19 „Постоянна кардиостимулация“ - КП № 19.1 „Постоянна електрокардиостимулация - антибрадикарден пейсмейкър; КП № 19.2 „Постоянна електрокардиостимулация-кардиовертер“.
В цената на клиничната пътека влизат два контролни прегледа на 12-ия ден и на 3-ия месец след дехоспитализацията.
НЗОК реимбурсира имплантируеми кардиовертер-дефибрилатори за пациенти със сърдечно-съдови заболявания - изделия от група 12.2. от Списъка с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на болничната медицинска помощ, в рамките на 6 000 лева.
(На сайта на НЗОК – www.nhif.bg - рубрика „За болници“ – вдясно поле „Навигация“ - меню „Лекарствени продукти и медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ“ – линк „Медицински изделия, прилагани в болничната помощ“, е публикуван Списък с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на болничната медицинска помощ, и стойността, до която НЗОК заплаща за всяка група (в сила от 01.04.2018 г., с последно изменение от 01.06.2018 г.)
Клиничната пътека се отчита, като в „Направление за хоспитализация/лечение по амбулаторни процедури“ (бланка МЗ-НЗОК № 7) задължително се отразява и код на процедура за поставяне на постоянен пейсмейкър от КП № 19.1 или 19.2 и „Формуляр за вложени медицински изделия, стойността на които се заплаща от НЗОК извън цената на клиничната пътека/амбулаторната процедура.
При диагноза включена в Наредбата за диспансеризация, пациентът се насочва за диспансерно наблюдение, съгласно посочените в нея изисквания.
Амбулаторно наблюдението на лица с постоянен електрокардиостимулатор се провежда по амбулаторна процедура (АПр.) № 32. НЗОК заплаща амбулаторната процедура 2 пъти годишно за едно здравноосигурено лице.