протокол за фризопеп
От: Д** Ж** Зададен на: 02/09/2010 Отговорен на: 08/09/2010Въпрос
Искам да подам оплакване от УМБАЛ св. Георги детска клиника гр. Пловдив. Бяхме в болницата с детето ми което е на 7 месеца Мартин Атанасов Рибагин за установъване на алергия към белтъка на кравето мляко направиха му всички необходими изследвания специфични IgE , проби на ръката за краве мляко и още 4 вида адаптирани млека бяха положителни, пасаж на червата което не мисля че е необходимо това са 6 рентгенови снимки за един ден отделно имаме кръвни тестове от др. Мустаков от софия които също показват алергия към кравето мляко , амбулаторен лист от др. Пачев със констатиране на същото заболяване. Дори ми казаха че трябва да му направят изследване със сонда за този прословут протокол но после лекарите от рентгена ми казаха че е малък за такова иследване (иригография) сега чакаме епикризата и не искат да ни дадът протокол. Гочните думи на лекарката бяха ще видя дали са останали протоколи мисля че ние не ги издаваме ще ви дадем епикриза а вие отидете при алерголог и и тн. към кои да се обърна и ще доиде ли проверка на място за да изясним случая. Искам конкретен отговор защо не искат да ми издадът протокола и защо вече месец аз си купувам млякото което ми се полага безплатно.
Отговор
След като детето е било хоспитализирано и са направени всички необходими изследвания в Детската клиника на Университетска болница (в случая УМБАЛ „Св. Георги”-Пловдив) и е доказано заболяването, Протокол за продукти от група ІС (интересуващият Ви протокол) може да бъде издаден от специализирана комисия в това лечебно заведения за болнична помощ (УМБАЛ „Св. Георги” Пловдив) съгласно чл. 51 от Националния рамков договор 2010. В деня на дехоспитализация, или в деня на изписването от лечебното заведение за болнична помощ, е трябвало да получите епикриза с машинен текст, съгласно чл. 24, ал.1 от Наредба № 29 от 1999г. и чл. 201, ал.1 от НРД 2010. Трябва да получите два екземпляра, единият от които остава за Вас, а вторият – представяте на общопрактикуващия(личния) лекар. При посещението си при него носете и предварително закупена Рецептурна книжка, в която той ще попълни както своите, така и данните на пациента. С попълнената рецептурна книжка и Протокол ІС, издаден от ЛЗБП, където пациентът е бил хоспитализиран, посещавате Вашата РЗОК – там ще бъде извършена заверката. След това започва да се изписва ежемесечно Frisopep - за код на заболяване К 52.2 „Други неинфекциозни гастроентерити и колити” за срока на действие на Протокола. Самият Протокол се издава за срок до 6 месеца, съгласно чл. 56, ал.1 от НРД 2010.
Протокол ІС може да бъде издаден и от специалист по профила на заболяването, работещ по договор с НЗОК в лечебно заведение за извънболничната помощ, но в конкретния случай това не е необходимо, тъй като пациентът е бил хоспитализиран и изследван в болнично лечебно заведение(Университетска болница).
Списъкът на диетични храни за специални медицински цели, които НЗОК заплаща, е публикуван на сайта на НЗОК - в меню „Лекарства” – рубрика „ Медицински изделия и диетични храни” - „СПИСЪК НА ДИЕТИЧНИ ХРАНИ ЗА СПЕЦИАЛНИ МЕДИЦИНСКИ ЦЕЛИ НА НЗОК”). Там е включена диетичната храна Frisopep. В меню „Електронни услуги” – „Търсене на лекарства, заплащани от НЗОК”, в колона „Стойност, заплащана от НЗОК” на интернет страницата на НЗОК, е записана стойността, която Касата заплаща за Frisopep.
По отношение на извършеното нарушение от УМБАЛ „Св.Георги” – неиздаване на епикриза в деня на дехоспитализация, може да напишете жалба до НЗОК – ул. „Кричим” №1, гр.София – 1407.