Смяна на клапите на сърцето
От: А** А** Н** Зададен на: 10/05/2018 Отговорен на: 29/05/2018Въпрос
Заплаща ли се операцията от пациентите ,и също така заплаща ли се от пациентите които са пенсионери с инвалидност
Отговор
При лечение по клинична пътека за клапно протезиране НЗОК заплаща дейността за операции на клапите на сърцето, по клинична пътека № 116 „Оперативно лечение при сърдечни заболявания в условията на екстракорпорално кръвообращение. Минимално инвазивни сърдечни операции при лица над 18 години”.
НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата с назначаване до два контролни прегледа, задължително записани в епикризата, в рамките на 30 дни след изписването, в същото лечебно заведение за болнична помощ.
Извън цената на клиничната пътека, НЗОК заплаща за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ, ако те са включени в т.нар. Списък с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на болнична медицинска помощ. (Информация за медицинските изделия, прилагани в болничната медицинска помощ, е публикувана на сайта на НЗОК - в рубрика "За болници", меню „Лекарствени продукти и медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ“ – линк „Списък с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на болничната медицинска помощ, и стойността, до която НЗОК заплаща за всяка група, ........ в сила от 01 април 2018 г. )
Сърдечната клапна протеза, транскатетърната клапна протеза, ... са медицински изделия, които НЗОК заплаща до стойността, посочена в списъка.
Сумата, която НЗОК заплаща, се превежда на лечебното заведение, а не на пациента, след като вложеното медицинско изделие се отчете по определен ред. Това става след като медицинското изделие е отпуснато от болничната аптека. Клиничната пътека се отчита с „Направление за хоспитализация/лечение по амбулаторни процедури“ (бл.МЗ-НЗОК № 7) и “Формуляр за вложени медицински изделия, стойността на които се заплаща от НЗОК извън цената на клиничната пътека/амбулаторната процедура”.
След проведени разговори, ръководителите на някои лечебни заведения увериха, че са осигурили поставянето на медицинското изделие, без доплащане на цената, заплащана от НЗОК – 40 500 лв., тъй като имат оферти от поне една или от повече фирми, доставящи медицинското изделие на тази цена.
Лечебните заведения, в които пациентите могат да получат медицинска помощ по клинични пътеки за заболявания, свързани с поставяне на това медицинско изделие, заплатено на по-ниската стойност, на която НЗОК го предоставя в момента, са: Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда - София; Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ - София; МБАЛ „СВЕТА МАРИНА“ ЕАД - Варна; УМБАЛ „Свети Георги“ЕАД – Пловдив; МБАЛ „Сърце и мозък“- Плевен.
Ако пациентите имат определени заболявания, включени в Списъка на освободените от потребителска такса лица или пък имат над 71% намалена работоспособност, те не заплащат потребителска такса за болничния престой.