реинбурсиране на медикаменти
От: Н** К** А** Зададен на: 21/03/2018 Отговорен на: 23/03/2018Въпрос
Казвам се Николай Кръстев Ангелов. През 2014 г. след боледуване от двустранна бронхопневмония се появиха усложнения. След неколкократни снимки , скенери и изследвания през 2015 г ми поставиха диагноза белодробна фиброза и пулмонална хипертония и ми предписаха кислородотерапия 16 ч в денонощието по 3 л на минута. Имам и придружаващи заболявания – диабет тип 2, прекаран МИ през 2002 г . и стентиране през 2016г. При проведените изследвания през 2017 г. диагнозата пулмонална хипертония и идиопатична белодробна фиброза се потвърдиха. По преценка на доц. Наталия Стоева от ДКЦ „Токуда” съм показан за лечение с е Пирфенидон , алтернативно – Нинетиданиб. Финансовите ми възможности са ограничени и не мога да си позволя скъпото лечение. Лъч надежда получих след решението на Народното събрание за реинбурсирането от НЗОК на медикаменти за редките заболявания(онкологични, белодробни).Независимо, че решението беше взето ноември 2017 г. до този момент няма никакво развитие по какъв начин ще бъдат отпускани съответните лекарства и кой ще проследява ефекта от прилагането им. Това са прогресиращи заболявания и всяко забавяне може да доведе до усложнения и фатален край. Бих искал да получа отговор на следните въпроси: 1. Кои болници или лечебни заведения ще са занимават с доставката и приложението на медикаментите. 2. По какъв ред ще бъдат доставяни медикаментите-чрез пряко договаряне от лечебните заведения или чрез внос от външнотърговски дружества. 3. Какъв е срокът за взимане на окончателно решение кой ще се занимава с тази процедура-Министерство на здравеопазването, НЗОК, Българският лекарски съюз или НПО. КОГА ще бъде взето това решение. С уважение Ангелов
Отговор
Съгласно действащата нормативна уредба, НЗОК заплаща за домашно лечение лекарствени продукти, включени в Приложение № 1 на Позитивния лекарствен списък (ПЛС) за определени заболявания. Този Списък на заболяванията, за чието домашно лечение НЗОК каса заплаща лекарства, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели напълно или частично, на основание чл. 45, ал. 4 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), се утвърждава ежегодно от НС на НЗОК и обнародва в Държавен вестник, в съответствие с Наредба № 7 за критериите за определяне на заболяванията (обн., ДВ, бр.89 от 17.11.2015 г.).
С Решение № РД-НС-04-9 от 26.01.2018 г. Надзорният съвет на НЗОК допълни и измени Списъка на заболяванията, като се включи и рядкото заболяване с МКБ код J84.1 „Други интерстициални белодробни болести с фиброза“.
В съответствие с Национален рамков договор 2017 за медицинските дейности, НЗОК предоставя на Български лекарски съюз (БЛС) за съгласуване изготвени проекти на изисквания с медицински критерии, във връзка с включване на нови лекарствени продукти и заболявания. След съгласуване от БЛС и Надзорния съвет на НЗОК, изискванията се утвърждават от Управителя на НЗОК и се публикуват на официалната интернет страница на НЗОК.
В заключение, към настоящия момент са налице задължителните условия за заплащане от НЗОК на лекарствен продукт Esbriet, с Международно непатентно наименование /INN/ Pirfenidone и Ofev с INN Nintedanib за лечение на Идиопатична белодробна фиброза. В процес на финализиране е процедурата по договаряне и се разработват изискванията с медицинските критерии, в които ще бъдат посочени университетските лечебни заведения, които ще назначават и проследяват ефекта при лечението за всеки пациент.
НЗОК като национална институция, която администрира задължителното здравно осигуряване в Република България е длъжна да се придържа към всички процедури и изисквания на нормативната уредба.