Поставяне на стент на артерия
От: З** Я** А** Зададен на: 28/12/2017 Отговорен на: 02/01/2018Въпрос
Здравейте ,мой близък бе изписан от Сити Клиник с диагноза поставяне на стент на артерията в десния му крак. От там ми обясниха ,че са писали молба до Здравната каса и се чака одобрението и. Въпросите ми са : Поема ли здравната каса такъв тип операция и консумативите? Ако отговора е да,то каква сума се поема? (От болницата обясняват,ме такава операция излизала близо 20 000лв) И за колко време се получава отговор от здравната каса? Благодаря предварително.
Отговор
Операцията би могла да се проведе по клинична пътека № 123 „Оперативно лечение на абдоминална аорта, долна празна вена и клоновете им“.
При лечение по клинична пътека НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата с назначаване до два контролни прегледа в рамките на един месец след изписване от лечебното заведение, задължително записани в епикризата, в същото лечебно заведение за болнична помощ.
НЗОК заплаща стентове за артериални съдове, но трябва да се знае точно какъв стент ще се постави, защото има много видове с различна цена. Преценката за това става в болнични условия, след необходимите изследвания.
Информация за стойността, която НЗОК заплаща за отделните медицински изделия е публикувана на сайта на НЗОК – меню „За болници“ – линк „Лекарствени продукти и медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ“ - „Списък на медицинските изделия по групи, които НЗОК заплаща в болничната помощ...“, в сила от 01.04.2017 г.
НЗОК например заплаща за Съдова протеза за коремна аорта и дистални съдове - съответно: 1200 лв., 870 лв.,1080 лв., в зависимост от вида на медицинското изделие.
При необходимост и по преценка на оператора, на един пациент могат да бъдат поставени един или повече импланти, като НЗОК заплаща до четири протезни материала едноактно и не повече от осем годишно общо от група 3 „Съдова протеза за коремна аорта и дистални съдове“ и от подгрупи 4.2 „Периферни стентове“ и 4.3 „Балони, излъчващи лекарство“.
За медицински изделия и дейности, които НЗОК не заплаща, институцията няма законови правомощия да финансира лечението на българските граждани, както и да възстановява суми на здравноосигурени лица. НЗОК заплаща само за дейности, които са изрично посочени в основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК. Бюджетът на НЗОК се определя от Народното събрание, т.е. НЗОК разполага с точно определен финансов ресурс.