Информация за направления
От: Й** П** Х** Зададен на: 29/01/2018 Отговорен на: 05/02/2018Въпрос
Здравейте, обръщам се към Вас с надеждата да получа информация относно работата на здравната система. В тази връзка имам следните въпроси: 1. Като здравно осигурен гражданин, на който редовно се удържат от заплатата здравни осигуровки имам ли право на повече от едно направление за специалист в рамките на 3 месеца? Защото според личния ми лекар нямам това право, докато според лекуващия ме лекар няма ограничение, особено когато става въпрос за алергия, както е в моя случай. 2. При издаване на направление с код 02.16 може ли да бъде направено едновременно изследване на гърлен и назален секрет и съответно антибиограма? Според лекуващия ме лекар с едно направление могат да бъдат направени и двете изследвания, като при наличие на бактерии задължително трябва да се направи и антибиограма, докато според лекарката от лабораторията за двете изследвания трябва да се издадат две отделни направления и още едно с код 02.19 за антибиограма. 3. Може ли да бъде отказано направление за специалист, към дата 23.01.2018, с обяснението, че няма направления, и е трябвало да се отиде до 10-то число на месеца, защото след тази дата направленията се изчерпвали? 4. Може ли да бъде отказано попълване на рецептурна книжка на съответната за това дата при болнично лечение на пациент, с обяснението, че ако му бъде попълнена книжката за закупуване на съответните лекарства ще му бъде прекратена болничната пътека, като в болницата са му казали, да си носи лекарствата, който пие по Здравна каса? Тия лекарства трябва да бъдат приемани и след изписването му от болничното лечение, а при това положение губи правото да се сдобие с тях. Надявам се да получа отговори на зададените от мен въпроси и съответно ясното по тях. С уважение, инж. Йордан Христов
Отговор
Ето отговорите на Вашите въпроси:
По първия въпрос: Да, имате право - по преценка на лекаря, - на повече от едно направление за консултация със специалист в рамките на посочения от Вас срок. Уточняваме, че има случаи, когато личният лекар не може да издаде ново направление към специалист за едно и също състояние (диагноза) при положение, че медицинското направление е в сила до 30 дни от датата на първичния преглед при специалиста и той има задължението в рамките на този период да осъществи необходимите вторични прегледи. Специалистът определя необходимостта от вторични прегледи в рамките на този срок (от 30 дни), съобразно състоянието на пациента. Ако в рамките на един и същи месец направленията са за лекари с различна специалност, няма пречка личният лекар да ги издаде – по преценка и при необходимост. Принципно няма ограничения в броя на ползваните направления през годината.
По втория въпрос: Цитираното от Вас изследване „Микробиологично изследване на гърлен, носен или назофарингиален секрет“ с код 02.16 е от пакет „Клинична микробиология“ и се извършва на основание „Направление за медико-диагностична дейност” (бл. МЗ-НЗОК № 4). Медико-диагностични изследвания (МДД), които са от един пакет, по преценка на лекаря могат да бъдат назначени с едно направление за МДД. „Антибиограма с 6 антибиотични диска“ с код 02.19 е от същия пакет и може да се назначава на същата бланка.
В конкретния случай, след като (както уточнявате във въпроса си), е изолирана бактерия, е необходимо да се издаде ново „Направление за медико-диагностична дейност” (бл. МЗ-НЗОК № 4), в което да фигура код 02.19 „Антибиограма“.
По третия въпрос: Общопрактикуващите лекари и лекарите специалисти разполагат с точно определен брой медицински направления за преглед и консултация с лекар специалист за всяко тримесечие, които следва да разходват своевременно и съобразно потребностите на пациентите. Това ограничение се налага от факта, че НЗОК разполага с точно определен финансов ресурс, съгласно Закона за бюджета на НЗОК, приет от Народното събрание. Има възможност при определени условия изпълнителите на медицинска помощ да използват допълнително т.нар. регулативни стандарти (направления). Лекарят е този, който преценява необходимостта от издаване на направление за прегледи и изследвания, съобразно състоянието на пациента - дали то е спешно или търпи отлагане във времето.
По четвъртия въпрос: При хоспитализиране на пациент с хронични заболявания лекарят от лечебното заведение за извънболнична помощ може да предписва лекарствени подукти, медицински изделия и диетични храни без извършване на преглед. В тези случаи, в амбулаторния лист в поле „анамнеза“ отбелязва, че предписанието се извършва за хоспитализирано лице и амбулаторният лист се подписва от представител на пациента с вписани имена и ЕГН на представителя.