пътуване в Германия
От: Д** Зададен на: 01/04/2015 Отговорен на: 03/04/2015Въпрос
Здравейте ,тъй като приемам левебон защото съм с епилепсия а ми се налага да замина за 2 години в германия искам да ви запитам там ще ми бъдат ли отпускани безплатно лекарството левебон или кепра и какви документи трябва да нося със себе си мога ли да си взема повече опаковки левебон заминавайки от българия епикриза на немски трябва ли
Отговор
Когато престоят е в страна членка на ЕС, уточняваме, че всяка държава членка на ЕС сама определя реда, по който отпуска лекарства от реимбурсните си листи. Тъй като здравната помощ, оказвана на лица с хронични заболявания, съгласно Решение S3 на Административната комисия към ЕК, е неотложна помощ, тя може да се ползва срещу валидна здравноосигурителна карта (или Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК). Препоръчваме Ви още преди заминаването да се осведомите относно реда за отпускане на необходимите лекарства в страната, в която ще пребивавате (ако тя е в ЕС) и преди отпътуването – да се снабдите с епикриза и попълнена (на латиница) рецепта за тях.
Ако чуждата здравноосигурителна институция може да отпуска необходимите Ви лекарства срещу валидна българска ЕЗОК, ще трябва да представите пред тази институция медицинските доказателства за отпусканите Ви лекарства – медицински изследвания, предписанията на българските лекари в рецептурната книжка, и т.н., които следва да са преведени от български език.
Европейската здравноосигурителна карта (ЕЗОК) дава право на спешна и необходима по медицински причини (неотложна) здравна помощ в държавата членка по престоя на осигурените лица, както и на снабдяване с медикаменти, свързани с такава здравна помощ. За целта трябва да разберете как осигурените в съответната страна от ЕС лица се снабдяват с лекарства за това заболяване, и кой изписва рецептите – общопрактикуващ лекар или лека специалист. В повечето случаи в страни от ЕС осигурените лица заплащат ползваните здравни услуги и след завръщането си в България подават документи за възстановяване на платените разходи. Информация за процедурата се съдържа на интернет портала на НЗОК (www.nhif.bg) , линк „Международно сътрудничество/ Европейска интеграция“ /документ: „Възстановяване на разходи, заплатени от здравноосигурени граждани за оказана спешна и неотложно необходима медицинска помощ при престой в друга държава в ЕС“. При купуването на лекарства, свързани с неотложна медицинска помощ, на възстановяване (в случай, че сте заплатили) подлежи тази част от сумата, която е покрита от здравното осигуряване в страната членка на ЕС.
Ако Вие ще живеете и работите в Германия, съответната институция ще прецени дали са налице условията за започване на здравно осигуряване там или Вие следва да останете здравноосигурено лице съгласно българския Закон за здравно осигуряване. В този случай е необходим формуляр Е 104 (който може да бъде изискан и по служебен път от компетентната там институция, която ще признае документа), издаден от Централното управление на Националната здравноосигурителна каса (кв. Лозенец, ул. „Кричим“ № 1, гр. София). С Е 104 чуждата институция ще признае здравноосигурителния период в България, с цел започване на ново здравно осигуряване. Това ще позволи да получите необходимите Ви лекарства при условията на получаването им от осигурените лица в съответната държава. Всяка държава членка на ЕС сама определя реда, по който отпуска лекарства от реимбурсните си листи.
Ако става въпрос за дългосрочно пребиваване в страна от Европейския съюз като български пенсионер, необходимият Ви документ е формуляр S1 (Е 121).Формуляр Е121 служи за регистрация на пенсионери и придружаващите ги членове на семействата им – в здравноосигурителната система на друга държава от Европейския съюз. С този формуляр се извършва регистрация в съответния местен здравен фонд и след това необходимата медицинска помощ се предоставя (в пълен обем) като за местните осигурени лица. След извършване на регистрацията там Вие ще можете да провеждате необходимите си контролни прегледи, изследвания, лечение, получаване на лекарства – като чуждо осигурено лице, но за сметка на българската здравноосигурителна каса.