операция прекъснати предни колянни връзки
От: Б** Ж** Зададен на: 04/03/2015 Отговорен на: 10/03/2015Въпрос
Поема ли се операцията от НЗОК и колко приблизително е цената на консумативите,които не се поемат от касата
Отговор
Уважаема госпожо Железарова, в пакета на НЗОК за болнична помощ има клинични пътеки от областта на ортопедията и травматологията, по които бихте могли да получите необходимото лечение.
В цената на пътеките са включени стойността на оперативната дейност, съответните медикаменти и консумативи (освен някои скъпоструващи консумативи, за които изрично е посочено в съответната пътека, че не се заплащат от НЗОК). Лечението по клинична пътека включва и до два контролни прегледа в рамките на 30 дни след изписването, в същото лечебно заведение за болнична помощ.
В конкретния случай най-вероятно става въпрос за КП № 219 „Артроскопски процедури в областта на скелетно-мускулната система”. Операцията по клиничната пътека се заплаща от НЗОК (с изключение на резорбируемите винтове и анкери, които са скъпоструващи консумативи и са за сметка на пациента).
Лекарят преценява по коя клинична пътека ще се проведе лечението. Всички дейности, включени в алгоритъма на пътеката, както и консумативите за лечението се заплащат на лечебното заведение за болнична помощ, с изключение на някои скъпоструващи медикаменти и използвани консумативи (медицински изделия и инструменти за фиксиращите процедури), които са изрично посочени в самите клинични пътеки.
Съгласно Закона за здравето, чл. 82б. (Нов - ДВ, бр. 54 от 2012 г.) (1) Лечебните заведения за болнична помощ са длъжни да осигурят на пациентите необходимите за лечението им медицински изделия. (2) Медицинските изделия по ал. 1 се осигуряват чрез болничните аптеки на лечебните заведения за болнична помощ. (3) (Изм. - ДВ, бр. 15 от 2013 г., в сила от 1.01.2014 г.) Когато медицинските изделия по ал. 1 не се заплащат от Националната здравноосигурителна каса или от държавния бюджет, пациентите ги заплащат по цените, на които ги е закупило лечебното заведение.