коронарография
От: Л** Зададен на: 13/03/2015 Отговорен на: 16/03/2015Въпрос
Здравейте, минавам направо на въпроса.На свекърът ми му се налага да му сложат 4 бр. стенд ,искам да попитам.Слагането не тези стендове поема ли се от здравната каса и лечението след това.Той е пенсионер и има диабет.Благодаря предварително!!!
Отговор
„Инвазивна диагностика при сърдечно-съдови заболявания“. При лечение по клинична пътека Националната здравноосигурителна каса заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата и следболничния режим с назначаване на два контролни прегледа, записани в епикризата, в рамките на 30 дни след изписването в същото лечебно заведение за болнична помощ. Цената на контрастната материя е включена в цената на клиничната пътека.
Има различни клинични пътеки, по които са включени процедури за поставяне на стентове: „Интервенционално лечение и свързаните с него диагностични катетеризации при сърдечни аритмии”, „Интервенционално лечение и свързани с него диагностични катетеризации при вродени сърдечни малформации”, „Интервенционално лечение и свързани с него диагностични катетеризации при сърдечно-съдови заболявания”, и др.
Лекуващият лекар ще прецени по коя клинична пътека ще проведе лечението.
В цената на клиничните пътеки влиза дейността по оперативната процедура, медикаментите и предвидените следоперативни грижи.
В Списъка на медицинските изделия, които НЗОК заплаща в условията на болничната медицинска помощ, утвърден с Решение на НС на НЗОК РД-НС-04-61/10.06.2014 г. по реда на Методиката за условията и реда за договаряне на стойността на медицинските изделия, предназначени за заболявания, включени в списъка по наредбата по чл. 45, ал. 3 от ЗЗО, и на медицинските изделия, които се заплащат в условията на болничната медицинска помощ (обн. ДВ, бр.3 от 10 януари 20014г.) фигурира изделието“ коронарен стент“, за което НЗОК заплаща сума от 534 лв. до 1200 лв. в зависимост от специфичните характеристики.
НЗОК заплаща не повече от четири стента в рамките на една календарна година, като стойността на стентовете е отделно от цената на пътеката.