Клиничните пътеки и какво покриват
От: В** Н** Зададен на: 14/12/2014 Отговорен на: 22/12/2014Въпрос
Какво покрива клиничната пътека, при хоспитализация с предстояща операция с поставяне на фиксиращ имплант. Зная, че имплантът не се покрива от НЗОК, но останалите консумативи? Бинтове, обезболяващи и прочее консумативи например, Както и лекарствата по време на хоспитализацията. Защото приеха баща ми в една от Столичните клиники и ни казаха да му занесем висчки лекарства, за да си ги ползва, включително инсулина. Преди година помагах на една позната за нейния баща в частна клиника и там нямаше такова нещо.
Отговор
Уважаеми г-н Николов, не уточнявате клиничната пътека, по която ще бъде приет баща Ви, но Ви информираме, че НЗОК заплаща определени медицински изделия, с изключение на някои ортосинтезни (фиксиращи) консумативи и инструменти, което е регламентирано в съответната клинична пътека.
В клиничните пътеки по ортопедия и травматология са изрично посочени медицинските изделия и скъпоструващи консумативи, които НЗОК не заплаща (това могат да бъдат например титаниеви импланти и винтове, пирони, плаки и пластини…) , каквито вероятно имате предвид, и те са за сметка на пациента.
При прием по клинична пътека НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности по клиничната пътека, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата и следболничния режим с назначаване на до два контролни прегледа в рамките на 1 месец след изписването на пациента, записани в епикризата. Здравноосигуреното лице дължи (ако не е освободено от това) потребителска такса - по 5.80 лв. - за всеки ден болнично лечение, но за не повече от 10 дни годишно.
Съгласно Националния рамков договор (НРД) за медицински дейности 2014г., чл.69 (2): в случай на хоспитализиране на здравноосигурено лице, за периода на хоспитализацията НЗОК не заплаща лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни, предписани от лекар от лечебно заведение за извънболнична помощ, необходими за:
1. основното заболяване, за което е хоспитализирано лицето;
2. новооткрито заболяване по време на стационарното лечение;
3. промяна на терапията за придружаващи хронични заболявания, назначена от лекар в извънболничната помощ и заплащана от НЗОК.
В чл. 46 (3) от НРД 2014 е записано: При хоспитализиране на здравноосигурено лице с хронични заболявания, извън хипотезите по чл.69, ал.2 от НРД 2014 лекарят от извънболничната помощ може да предписва лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни без извършване на преглед, като в амбулаторния лист в поле „анамнеза“ се отбелязва, че предписанието се извършва за хоспитализирано лице.