Въпрос относно операция за Карцином на Пикочен Мехур
От: Д** Д** Зададен на: 10/01/2015 Отговорен на: 14/01/2015Въпрос
Здравейте, На моя близка и предстои операция по повод Карцином на Пикочен Мехур. Жената е на 89 години. При уточняване на дата за операция, са и обяснили, че трябва да заплати сума от порядъка на 700-800 лева.Бихте ли ми казали правомерно ли са и поискани тези пари и каква сума трябва да заплати за операцията? Какво се включва в цената за операция? Благодаря Ви предварително!
Отговор
Уважаема г-жо Дражева, при лечение по клинична пътека Националната здравноосигурителна каса заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата и следболничния режим с назначаване на два контролни прегледа в рамките на 30 дни след изписването, в същото лечебно заведение за болнична помощ. Когато в диагностично-лечебния алгоритъм на клиничната пътека са посочени скъпоструващи консумативи, които НЗОК не заплаща, тях пациентът ще трябва да закупи. Информация за това следва да се получи от лечебното заведение за болнична помощ и от лекуващия лекар.
Във Вашия случай такава информация няма. При посочване на № на клиничната пътека, по която Вашата близка ще бъде оперирана, ще може да получите и точен отговор.
Изпълнителят на болнична помощ предоставя на РЗОК и обявява на видно място работния график на кабинетите в диагностично-консултативния блок/приемен кабинет, както и информация за медицинските изделия, които НЗОК не заплаща; обявява на общодостъпно място: имената на договорените клинични пътеки, цените, които НЗОК заплаща за тях, както и видовете медицински изделия и цените, до които НЗОК заплаща за същите (в случаите, когато медицинското изделие е включено при изпълнение на диагностично-лечебния алгоритъм в клиничните пътеки).
Потребителската такса за болничен престой в лечебно заведение, сключило договор с НЗОК за изпълнение на определена клинична пътека, е в размер на 5.80 лв. – сума, определена с постановление на Министерския съвет - за всеки ден болнично лечение, но за не повече от 10 дни годишно (освен ако пациентът не е освободен от нея съгласно чл.37 от Закона за здравното осигуряване и НРД – Приложение 12, което е публикувано на сайта на касата - „Списък със заболяванията, при които здравноосигурените са освободени от потребителска такса“).