Смяна на тазобедрена става
От: К** Зададен на: 05/02/2015 Отговорен на: 06/02/2015Въпрос
Здравно осигурен съм и ми предстои смяна на тазобедрена става. Какво поема ЗК. Искат ми 4500 лева плюс 2 кръводарявания - какво влиза в тази сума?
Отговор
Сумата, която НЗОК заплаща за ставна протеза за тазобедрена става е 1080 лв. От 1 юли 2014 г. НЗОК заплаща единствено за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ, ако те са включени в т.нар.Списък с медицински изделия, които НЗОК заплаща в условията на болнична медицинска помощ.
Доплащането от страна на пациента зависи от изделието, което е необходимо конкретно за неговия случай. Най-подходящото медицинско изделие се определя от лекуващия лекар.
НЗОК заплаща на лечебното заведение цената за медицинското изделие 1080 лв. отделно от всички дейности, които се заплащат от НЗОК по клинична пътека № 216 ”Оперативни процедури с алопластика на тазобедрена и колянна става” (за тях пациентът не дължи нищо, с изключение на потребителската такса за болничен престой - по 5.80 лв. на ден – но не повече от 10 дни годишно, освен ако не е освободен от нея).
Сумата от 1080 лв., която се заплаща от НЗОК, се превежда на лечебното заведение, а не на пациента, след като вложеното медицинско изделие се отчете по определен ред.
С „Формуляр за вложени медицински изделия, стойността на които се заплаща от НЗОК извън цената на клиничната пътека“ се отчитат медицинските изделия, вложени при лечението по определени клинични пътеки и заплащани извън цената на същите; екземпляр от формуляра става неразделна част от Историята на заболяването; а друг екземпляр се представя заедно с направлението за хоспитализация и се съхранява в РЗОК.
Когато пациентът доплаща за мед. изделие, той обикновено дава сума, която представлява разликата между стойността на изделието и тази, заплащана от НЗОК. За това се издават финансови документи от болницата (фактура и др.).
Контролните органи на НЗОК могат да наложат санкции, когато пациентът е заплатил по-голяма част от сумата, реално необходима за доплащане.
Съгласно Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането, Центровете за трансфузионна хематология доставят на лечебните заведения за болнична помощ и на комплексните онкологични центрове диагностицирани и преработени кръв и кръвни съставки безвъзмездно в рамките на утвърдените количества. Директорът на Националния център по трансфузионна хематология ежегодно представя за утвърждаване от министъра на здравеопазването планираните количества кръв и кръвни съставки за задоволяване на медицинските нужди в страната.