Получаване на лекарства в чужбина, страна от ЕС
От: Ж** Д** Зададен на: 16/01/2015 Отговорен на: 20/01/2015Въпрос
С чернодробна трансплантация съм. Заминах за Португалия по програма Erasmus+ за три месеца. Зная, че мога да получавам лекарства през тукашната здравна система, но от здравната каса в България казаха, че е до уговорка с личния лекар. Имах уговорка с личния лекар да ми изпише лекарства и сестра ми да ги вземе и да ги праща. Сега обаче когато аз вече съм в Португалия личната лекарка е отказала на сестра ми да ми изпише лекарствата. Какво да направя? къде да отида? какви документи са ми необходими? Проучвам тукашната система, но и не знам португалски. На английски намирам съвсем други неща. Имам епикриза на английски.
Отговор
След като престоят Ви е в страна членка на ЕС, уточняваме, че всяка държава членка на ЕС сама определя реда, по който отпуска лекарства от реимбурсните си листи. Тъй като здравната помощ, оказвана на лица с хронични заболявания, съгласно Решение S3 на Административната комисия към ЕК, е неотложна помощ, тя може да се ползва срещу валидна Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) или Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК.
Препоръчително е още преди заминаването да се осведомите относно реда за отпускане на необходимите Ви лекарства в Португалия, да разберете как осигурените лица в съответната страна от ЕС се снабдяват с лекарства и кой изписва рецептите – общопрактикуващ лекар или лекар специалист.
Важно е преди отпътуването да се снабдите с епикриза и попълнена (на латиница) рецепта за лекарствата. Ако чуждата здравноосигурителна институция може да отпуска необходимите Ви лекарства срещу валидна българска ЕЗОК, ще трябва да представите пред тази институция медицинските доказателства за отпусканите Ви лекарства – медицински изследвания, предписанията на българските лекари в рецептурната книжка, и т.н., които следва да са преведени от български език.
В повечето случаи в страни от ЕС осигурените лица заплащат ползваните здравни услуги. В такива случаи, след завръщане в България могат да се подадат документи за възстановяване на платените разходи. Информация за процедурата се съдържат на Интернет портала на НЗОК (www.nhif.bg) , линк „Международно сътрудничество/ Европейска интеграция“ /документ: „Възстановяване на разходи, заплатени от здравноосигурени граждани за оказана спешна и неотложно необходима медицинска помощ при престой в друга държава в ЕС“. При купуването на лекарства, свързани с неотложна медицинска помощ, на възстановяване (в случай, че сте заплатили) подлежи тази част от сумата, която е покрита от здравното осигуряване в страната членка на ЕС.