възстановяване на средства
От: Д** Й** Зададен на: 23/12/2014 Отговорен на: 29/12/2014Въпрос
Здравейте, майка ми беше оперирана наскоро, наложи се смяна на става, която не е българска и заплатихме съответна сума пари. Въпросът ми е поема ли се част от цената на ставата и как и от кого трябва да се възстанови сумата? Благодаря!
Отговор
Уважаема госпожо Йончева, от въпроса не става ясно точно за каква смяна на ставна протеза става дума – за колянна или за тазобедрена. И в двата случая майка Ви е била приета по клинична пътека № 216 ”Оперативни процедури с алопластика на тазобедрена и колянна става”. Ако става дума за тазобедрена става, НЗОК заплаща за медицинското изделие - ставна протеза за тазобедрена става сума в размер на 1080 лв. Касата заплаща на лечебното заведение за болнична помощ цената за медицинското изделие 1080 лв., отделно от всички дейности, които се заплащат от НЗОК по клинична пътека № 216 ”Оперативни процедури с алопластика на тазобедрена и колянна става” (за тях майка Ви не дължи нищо, с изключение на потребителската такса за болничен престой - по 5.80 лв. на ден, освен ако не е освободена от нея). Сумата от 1080 лв., която се заплаща от НЗОК, се превежда на лечебното заведение, а не на пациента, след като вложеното медицинско изделие се отчете по определен ред.
За ставна протеза за колянна става НЗОК заплаща 2700 лв.
От 1 юли 2014 г. НЗОК заплаща единствено за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ, ако те са включени в Списък с медицинските изделия, който може да видите на сайта на НЗОК - в раздел „За болници“. В списъка са включени утвърдените медицински изделия по групи и видове, фирми доставчици и съответните цени, до които НЗОК заплаща приложените медицински изделия.
Доплащането от страна на пациента зависи от изделието, което е необходимо за конкретния случай. Най-подходящото медицинско изделие се определя от лекуващия лекар. В зависимост от типа/вида на поставеното медицинско изделие, НЗОК заплаща на лечебното заведение съответната сума до стойността, посочена срещу всяка една позиция в Списъка (в случая - 1080 лв. за ставна протеза за тазобедрена става и 2700 лв. - за колянна). За да получи лечебното заведение тези суми, медицинското изделие трябва да е включено в списъка. Няма нормативен механизъм/законово основание за възстановяване от НЗОК на заплатени суми от здравноосигурените лица. Когато пациентът доплаща за медицинско изделие, той обикновено дава сума, която представлява разликата между стойността на изделието и тази, заплащана от НЗОК. За целта болницата трябва да издаде съответните финансови документи.