заплащане на медицинско изделие от НЗОК
От: М** Я** Д** Зададен на: 18/11/2017 Отговорен на: 22/11/2017Въпрос
Здравейте, Моля да отговорите дали предписаната от лекар-специалист (АГ и урология) система за електростимулация Peristim - за лечение на стресова инконтиненция - се заплаща изцяло или частично от НЗОК. Благодаря предварително за отговора.
Отговор
Лекарят преценява дали да постъпите в лечебно заведение за болнична помощ, и по коя клинична пътека да се проведе лечението, съобразно индикациите за хоспитализация.
Лечението при инконтиненция би могло да се осъществи по клинични пътеки № 150 „Оперативни процедури при инконтиненция на урината” и № 164 «Корекции на тазова (перинеална) статика и/или на незадържане на урината при жената”. В клинична пътека № 150 има скъпоструващи консумативи: Сет за урологични имплантации, а в клинична пътека № 164 - Платна за укрепване на тазово дъно; Ленти за слингови операции; Колоидални перли за инфилтрация. В клиничните пътеки е посочено, че те не заплащат от НЗОК.
НЗОК заплаща само посочените в т.нар. Списък за медицинските изделия в болничната помощ, които изцяло или частично се заплащат от НЗОК: Импланти за невростимулация - Сакрална невромодулационна система за лечение на свръхактивен пикочен мехур, уринарна ретенция и фекална инконтиненция - Сетове за лечение на свръхактивен пикочен мехур, уринарна ретенция и фекална инконтиненция. Имплантируема нервностимулаторна система с условна ЯМР съвместимост за глава с пациентски програматор, с Производител/Притежател на СЕ сертификат: Medtronic.
(Списъкът е публикуван на сайта на НЗОК – меню „За болници“ – линк „Лекарствени продукти и медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ“ – подлинк „Медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ“ - Списък с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на болничната медицинска помощ, и стойността, до която НЗОК заплаща за всяка група ... , в сила от 01 април 2017 г.).