заплаща ли се операцията на хидроцефалията
От: Л** Зададен на: 06/11/2013 Отговорен на: 12/11/2013Въпрос
Добър вечер!Искам да попитам операцийте на хидроцефалия заплащат ли се от НЗОК или не.
Отговор
Извън стойността на клиничната пътека НЗОК заплаща 1800 лв. за мозъчна ликводренираща клапна система при лица под 18-годишна възраст. Ако стойността на приложеното медицинско изделие е по-висока от договорената, пациентът следва да доплати разликата. НЗОК не заплаща аневризмалните клипси, както и Мозъчна ликводренираща клапна система при лица над 18-годишна възраст.
НЗОК заплаща за всички медицински дейности по клинична пътека, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата и следболничния режим с назначаване на до два контролни прегледа след изписването на пациента, записани в епикризата. За сметка на здравноосигуреното лице са някои скъпоструващи консумативи, изрично упоменати в съответните клинични пътеки. Сред тях са :
Аневризмални клипси;
Мозъчна ликвородренираща клапна система – при лица над 18-годишна възраст;
Невростимулатори;
Титаниева мрежа;
Костен цимент за краниопластика;
Краниофикс;
Дураген (изкуствена Дура);
Фибриново лепило.
Кое точно медицинско изделие е необходимо за лечението на пациентите преценява лекуващият лекар. По закон НЗОК не е упълномощена да възстановява средства, заплатени от здравноосигурените лица. Тя е в договорни отношения с лечебните заведения за болнична помощ.
В меню „Национален рамков договор – 2013 – за медицинските дейности”, линк „НРД 2012 за медицинските дейности“, подлинк „Приложение № 16“, са публикувани клиничните пътеки (КП), по които работи НЗОК. (След като разберете по коя клинична пътека ще се оперирате, може да направите справка за всички дейности, включени в диагностично-лечебния алгоритъм на пътеката, вкл. за медицинските изделия и консумативи, за които Касата не заплаща и които са за сметка на пациента).
Здравноосигуреното лице дължи потребителска такса в размер на 5.80 лв. – сума, определена с постановление на Министерския съвет - за всеки ден болнично лечение, но за не повече от 10 дни годишно (освен ако не е освободено от нея съгласно чл.37 от Закона за здравното осигуряване и НРД 2012 – „Списък със заболяванията, при които здравноосигурените са освободени от потребителска такса“).