Покриване на разходи при лапароскопска операция.
От: Т** Ц** Зададен на: 27/10/2013 Отговорен на: 28/10/2013Въпрос
Здравейте, здравно осигурен съм, като от 2004г. съм с непрекъснати права. От 2 години съм държавен служител и осигуровките ми се поемат от републиканския бюджет. През месец септември ми е поставена диагноза "хиатална (диафрагмена) херния". По мнението на двама лекари хернията е голяма и макар да не е спешна, операцията е задължителна. Това е операция по КП:156. Вариантите за интервенция са два- конвенционална и лапароскопска операция. Вероятно сте запознати с предимството на лапароскопската хирургия, но все пак- по-слаба постоперативна болка, по-кратък болничен престой, по-бързо възстановяване, незначителна кръвозагуба и по-ниска честота на усложненията. Питането ми е: ако избера варианта с лапароскопия може ли да ми бъдат поискани някакви суми, за операция, изследвания, консумативи...., или всичко се поема от НЗОК. Или обратния въпрос, поема ли се от НЗОК нещо при такава операция. Предварително Ви благодаря за бързия и точен отговор.
Отговор
След като лекарят Ви е казал, че лечението ще се проведе по клинична пътека № 156 „Оперативни процедури на хранопровод, стомах и дуоденум с голям и много голям обем и сложност ", Ви информираме, че НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности по клиничната пътека, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата и следболничния режим с назначаване на до два контролни прегледа след изписването на пациента, записани в епикризата. За сметка на здравноосигуреното лице са някои скъпоструващи консумативи, изрично упоменати в съответните клинични пътеки. Скъпоструващите медицински изделия за провеждане на лечение по посочената от Вас клинична пътека са: кръгов ушивател, линеарен ушивател и лапароскопски консумативи. Те не се заплащат от Касата и са за сметка на пациента.
При лица над 18-годишна възраст“ минималният болничен престой, който е задължителен за пациента, е 5 дни, а при лапароскопски интервенции – 3 дни.
Дължите потребителска такса в размер на 5.80 лв. – сума, определена с постановление на Министерския съвет - за всеки ден болнично лечение, но за не повече от 10 дни годишно (освен ако не сте освободен от нея съгласно чл.37 от Закона за здравното осигуряване и НРД 2012 – „Списък със заболяванията, при които здравноосигурените са освободени от потребителска такса“).