Заплащане
От: Н** Р** Ч** Зададен на: 24/08/2017 Отговорен на: 29/08/2017Въпрос
Здравейте! В семейството ни дядо ни /86 год/, беше опериран и му поставиха 2 сърдечни клапи и 3 байпаса. Какво ще трябва да заплатим при изписването ? Поздрави
Отговор
При лечение по клинична пътека за клапно протезиране НЗОК заплаща дейността за операции на клапите на сърцето, както и оперативно лечение чрез байпас, по клинична пътека № 116 „Оперативно лечение при сърдечни заболявания в условията на екстракорпорално кръвообращение. Минимално инвазивни сърдечни операции при лица над 18 години”. НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата с назначаване до два контролни прегледа, задължително записани в епикризата, в рамките на 30 дни след изписването, в същото лечебно заведение за болнична помощ.
Извън цената на клиничната пътека, НЗОК заплаща за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ, ако те са включени в т.нар. Списък с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на болнична медицинска помощ. (Информация за медицинските изделия, прилагани в болничната медицинска помощ, е публикувана на сайта на НЗОК - в рубрика "За болници", подрубрика „Лекарствени продукти и медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ“).
Сърдечна клапна протеза, Съдова протеза за гръдна аорта, транскатетърна клапна протеза, Съдова протеза за коремна аорта и дистални съдове, са медицински изделия, които НЗОК заплаща.
НЗОК заплаща за сърдечна клапна протеза 3 552 лв., 3600 лв., 2000 лв., 4800 лв., 4980 лв., (в зависимост от изделието, което е необходимо за конкретния случай).
В цената на клинична пътека № 116 са включени консумативите за интервенционалните процедури: стентове за коригиране на коарктация на аортата и периферни пулмонални стенози и устройства за затваряне на предсърдни и камерни дефекти. Сумата, която се заплаща от НЗОК, се превежда на лечебното заведение, а не на пациента, след като вложеното медицинско изделие се отчете по определен ред.
Клиничната пътека се отчита с „Направление за хоспитализация/лечение по амбулаторни процедури“ (бл.МЗ-НЗОК № 7) и “Формуляр за вложени медицински изделия, стойността на които се заплаща от НЗОК извън цената на клиничната пътека/амбулаторната процедура”.
За болничния престой пациентът заплаща потребителска такса от 5.80 лв. – сума, определена с постановление на Министерския съвет - за всеки ден болнично лечение, но за не повече от 10 дни годишно (освен ако лицето не е освободено от нея съгласно чл.37 от Закона за здравното осигуряване и Националния рамков договор за медицински дейности за 2017 година - Приложение 12 - „Списък със заболяванията, при които здравноосигурените са освободени от потребителска такса“).
В конкретния случай предполагаме, че Вашият дядо попада в категорията на тези лица, въпреки че не съобщавате точната диагноза.