Здравословен проблем
От: Д** Г** Г** Зададен на: 14/10/2017 Отговорен на: 17/10/2017Въпрос
Здравейте!Имам въпрос относно септопластика на носа.От малка имам изкривена носна преграда и затруднено дишане. Освен това и външно носът ми има гърбица и не изглежда никак добре. Искам да питам какво поема здравната каса в този случай. Как се процедира и трябва ли да доплатя за операцията,която ще е освен подобряване на дишането и подобряване на външния вид на носа.Къде в София се правят такива операции и кой лекар работи с здравна каса?Предварително благодаря! 😃
Отговор
Каква точно оперативна намеса и метод са необходими, както и по коя клинична пътека може да бъде проведено оперативното лечение, преценява лекуващият лекар, съобразно здравословното състояние на пациента и индикациите (изискванитята) за хоспитализация, посочени в съответната клинична пътека.
В цената на пътеките са включени: стойността на оперативната дейност, необходимите клинични и диагностични изследвания и процедури, необходимите за дейността лекарствени продукти, следболничния режим с назначаване на до два контролни прегледа в рамките на един месец след изписване от лечебното заведение и задължително записани в епикризата.
В някои от клиничните пътеки изрично е упоменато, че скъпоструващите медицински изделия за провеждане на лечението НЗОК не заплаща, т.е. те са за сметка на пациента. Такива например за КП № 136 са: Носни сплинтове; Биологично тъканно лепило; Еднократни накрайници за високотехнологична апаратрура; Сет за интубация на слъзни пътища; Балони и катетри за дилатация на синусни отвори ; ПВА и гелфоам тампонади; Изкуствена дура и кост; Медицински изделия за фиксиращи процедури.
За КП № 225 скъпоструващите медицински изделия са : Медицински изделия и инструменти за фиксиращите процедури.
Лекуващият лекар следва да Ви информира какво изделие ще е необходимо за оперативното лечение.
Дължите и потребителската такса за болничен престой в лечебно заведение, сключило договор с НЗОК за изпълнение на определена клинична пътека, която е в размер на 5.80 лв. – сума, определена с постановление на Министерския съвет - за всеки ден болнично лечение, но за не повече от 10 дни годишно (освен ако не сте освободена от нея съгласно чл.37 от Закона за здравното осигуряване и НРД 2017 – „Списък със заболяванията, при които здравноосигурените са освободени от потребителска такса“).
Справка за ЛЗБП, сключили договор с НЗОК, може да направите на интернет страницата на институцията (www.nhif.bg) – рубрика „Информация за договорени дейности“ – „Търсене на договорни партньори и дейности“.