фрактура пертрохантерика феморис декстри
От: Р** П** Зададен на: 18/06/2013 Отговорен на: 20/06/2013Въпрос
Беше направена операция в болница Витоша, заплатихме 900 лв. за импланта, 100 лв. за транспорт и 60 лв. за две посещения от мед.сестра. Лекарствата са около 200 лв., между които Фраксипарин, което е най-скъпо. Баща ми е на 91 години и е на дом. лечение при мен и мъжа ми, и двамата сме безработни. Поема ли Здравната каса някаква част от изброените разходи? Благодаря.
Отговор
Уважаема госпожо Петкова, операцията на баща Ви е била извършена по клинична пътека /КП/ №215 „ Оперативни процедури с голям и много голям обем и сложност на таза и долния крайник.“ При лечение по клинична пътека, Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата и следболничния режим с назначаване на два контролни прегледа след изписването в същото лечебно заведение за болнична помощ. Когато в диагностичнолечебния алгоритъм на КП са посочени скъпоструващи консумативи, които НЗОК не заплаща, тях Вие ще трябва да закупите. По КП №215 е посочено, че НЗОК не заплаща за медицински изделия и инструменти за фиксиращи процедури.
Задължително здравноосигурените лица заплащат потребителска такса за всеки ден болнично лечение, но не повече от 10 дни годишно, в размер на 5,80 лв. на ден (освен ако не са освободени от нея).
НЗОК заплаща за оказана медицинска помощ на даден пациент от дадено лечебно заведение. Транспортирането на пациента след изписването не е дейност, заплащана от Касата. На сайта на НЗОК в линк „Лекарства”, подлинк „Лекарствени продукти” – „Списък на лекарства, които НЗОК заплаща“, в колона „Ограничения в начина на предписване при различни индикации“, са записани ограниченията при изписване на лекарствени продукти.