Раменна става
От: И** С** П** Зададен на: 23/01/2020 Отговорен на: 29/01/2020Въпрос
Здравейте, от 22 години съм с искуствена става на лята ръка, след остеосарком - операция през 1998г. ( тогава съм била на 12г., сега съм на 34г) През 2015 ставата се беше разглобила и се наложи операция за ревизио. Според лекарите ставата ми е износена, но запазена за годините си. Тогава ми дадоха 5 години, горе-долу още при добра грижа за нея. Скоро ще се наложи смяна с нова, по-голяма - от рамо до лакътя. Вече започна да ми изтръпва ръката и да изпускам разни неща. Интересувам се дали здравната каса поема някаква сума или не относно тези операции, т.к. в близкото бъдеще ще се наложи смяна? Благодаря предварително за отговора.
Отговор
НЗОК заплаща за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ, само ако те са включени в т.нар. Списък с медицински изделия, които НЗОК заплаща в условията на болнична медицинска помощ.
Съгласно този списък, който е публикуван на сайта на НЗОК - www.nhif.bg, рубрика „За болници“ - подрубрика „Лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни“ - линк „Медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ“ - Списък с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на болничната медицинска помощ, и стойността, до която НЗОК заплаща за всяка група, съставен по реда на чл. 13, ал. 2, т. 2,“а“ от Наредба № 10 от 2009 г. за условията, реда, механизма и критериите за заплащане от Националната здравноосигурителна каса на лекарствени продукти, медицински изделия и на диетични храни за специални медицински цели, договаряне на отстъпки и прилагане на механизми, гарантиращи предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК (обн. ДВ, бр. 24 от 31.03.2009 г, посл. изм. и доп. ДВ. бр. 17 от 26 февруари 2019 г.)“, в сила от 01 юни 2019 г., стойността, до която НЗОК заплаща за медицинското изделие от група 20-та „Система за артропластика на раменна става“, е 1440 лв.
В списъка са изброени медицинските изделия от тази група по търговски наименования, производители и търговци на едро. Средствата, които НЗОК заплаща за съответните медицински изделия се превеждат на лечебното заведение, а не на пациента, след като вложеното медицинско изделие се отчете по определен ред.
Операция на раменна става може да бъде осъществена в рамките на следните клинични пътеки:
КП № 220 „Оперативни процедури в областта на раменния пояс и горния крайник с голям обем и сложност“;
КП № 221 „Оперативни процедури в областта на раменния пояс и горния крайник с много голям обем и сложност“;
КП № 222 „Средни оперативни процедури в областта на раменния пояс и горния крайник“.
В алгоритъма на клиничните пътеки изрично е посочено, че НЗОК не заплаща някои медицински изделия и инструменти за фиксиращите процедури. Най-подходящото медицинско изделие се определя от лекуващия лекар, който следва да информира пациента за това. Болницата издава фактура на пациента, в която следва да е посочено точно наименованието на вложеното медицинско изделие, количество и неговата цена.