хронично болни
От: Д** И** Зададен на: 12/02/2013 Отговорен на: 26/02/2013Въпрос
По какъв начин насочваме хронично болните с психични заболявания за контролен преглед и нов протокол - МН №3 или МН за КДН - еднократно за срока на КДН/бланка №10/??
Отговор
Медицинско направление за комплексно диспансерно наблюдение“ (бл. МЗ-НЗОК №10) се издава еднократно за срока на КДН.
Видът, обемът и честотата на дейностите по КДН са посочени в приложение №8а и 9а от Наредба №40 от 2004 г. и се осъществяват в съответствие с Наредба №39 от 2004 г.
Пациентът се диспансеризира само с неговото изрично съгласие. Несъгласието на ЗЗОЛ да бъде диспансеризирано се документира в „Амбулаторен лист за комплексно диспансерно наблюдение“ (бл. МЗ-НЗОК №11).
Комплексното диспансерно (амбулаторно) наблюдение се отчита с амбулаторен лист за комплексно диспансерно наблюдение, който става неразделна част от здравното (медицинското) досие на пациента.
Хронично болните с психични заболявания по приложение №8а и 9а от Наредба №40 от 2004 г. и приложение №12 към Решението се насочват с „Медицинско направление за комплексно диспансерно наблюдение“ (бл. МЗ-НЗОК №10) за осъществяване на КДН.
Съгласно „Изисквания на НЗОК при издаване на протоколи за провеждане на лечение на болни с разстройства на настроението (афективни разстройства) и болни с шизофрения в извънболничната помощ“ „Протоколът се издава от специалисти с код на специалност психиатрия, работещи по договор с НЗОК, експертното становище се издава от специализирана комисия в лечебни заведения за болнична помощ, сключили договор с НЗОК. Специализираните комисии се създават със Заповед на директора на лечебното заведение (ЛЗ) – Клиника по психиатрия в университетските болници, МБАЛ, държавни психиатрични болници и центрове за психично здраве“. Право да предписват лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни имат лекари от лечебни заведения за извънболнична помощ, сключили договор с НЗОК.