Доплащане за извършено лечение по за дейности, с които лечебното заведение има сключен договор с НЗОК.
От: Т** Зададен на: 23/01/2013 Отговорен на: 30/01/2013Въпрос
Здравейте, Моля за разяснение относно практиката частни болници да обявяват, че имат сключен договор с НЗОК за извършването на определени дейности, като същевременно изискват допълнително заплащане от пациента за съответната услуга по ценоразпис на болницата. Объркването ми е още по голямо, тъй като в публикуваните ценоразписи на някои болници в Интернет заплащаната сума е твърда, независимо дали клиентът е постъпил с направление по реда на НЗОК или не. В тази връзка, болниците имат ли право да искат доплащане за дейности, финансирани по клинични пътеки с които лечебните заведения имат сключен договор с НЗОК, когато съответната медицинска манипулация и услуга по хоспитализация не излиза от рамките на съответната клинична пътека?, и Какъв е регламента за доплащане и как пациентите да защитят правата си в случай, че са карани да доплащат за дейности изцяло покрити по съответната клинична пътека. Благодаря предварително!
Отговор
Лечебното заведение е длъжно да обяви на видно място договорените клинични пътеки (КП) и цените, които НЗОК заплаща за тях; както и видовете медицински изделия и скъпоструващите консумативи, и цените, до които НЗОК заплаща за същите (в случаите, когато медицинското изделие е включено при изпълнение на диагностично-лечебния алгоритъм в КП). Например НЗОК понастоящем заплаща за ставна протеза за тазобедрена и за колянна става сумите от 1080 лв. и 2700 лв., за сърдечна клапна протеза - 3600 лв., за съдов стент - 1200 лв., и т.н. Ако пациентът желае по-скъпо медицинско изделие, доплаща над тази цена.
НЗОК заплаща определени медицински изделия, но не заплаща напр. ортосинтезните (фиксиращи) консумативи и инструменти, което е регламентирано в съответната КП. В клиничните пътеки по ортопедия и травматология са изрично указани скъпоструващи консумативи, които НЗОК не заплаща (напр. титаниеви импланти и винтове, пирони, плаки и пластини…) и те са за сметка на пациента. Същото се отнася и за някои клинични пътеки, при които се използват лапароскопски консумативи. При всички случаи обаче трябва да уточните въпроса си. Ако смятате, че сте извършили нерегламентирано плащане, бихте могли да подадете жалба до РЗОК/ до НЗОК, в която да приложите копия от финансовите и др.документи, с които разполагате, за да бъде извършена проверка.