Реимбурсация на сензорите Либре и Декском
От: М** П** К** Зададен на: 01/10/2019 Отговорен на: 01/11/2019Въпрос
Моля да ми отговорите как мога да ползвам сензор (безплатен или с частично заплащане), за постоянно следене на кръвната захар. Повече от година следя информациите за сензорите, като най-ефективна форма за самоконтрол, но не мога да си позволя този лукс (т.е. сензор) А имам нужда от тези съвременни средства за ефикасен контрол на кръвната захар, тъй като хипогликемиите при мен се случват много често. Аз съм на 62 г. , а с диабет тип 1 съм от 33 г. От 18 г. съм на интензифицирано лечение с 2 инсулина, с 4 апликации на ден. Доволна съм, че НЗОК отпуска 450 безплатни лентички, но те ми стигат едва за 6 месеца и то с много икономии и за сметка на лош контрол и чести хипогликемии. За да мога да поддържам добър контрол, след като свършат безплатните лентички, си ги купувам с помощта на близките ми. А в същото време вече нямам чуствителност на пръстите си от многото убождания. Чакам вашия отговор! Поздрави!
Отговор
На проведено заседание (24.09.2019 г.) Надзорният съвет на НЗОК взе решение, че от 2020 г. в Спецификацията с определени групи медицински изделия, прилагани в условията на извънболничната и болничната медицинска помощ, за които НЗОК ще заплаща, включва и сензори за непрекъснато мониториране на кръвната захар. На практика това означава, че от 2020 г. НЗОК ще започне да реимбурсира сензори за непрекъснато мониториране (следене) на кръвната захар.
Уточняваме, че съгласно Наредбата по чл. 30а от Закона за медицинските изделия (ЗМИ), НЗОК ежегодно провежда процедура по договаряне на медицински изделия с производители/търговци на едро на медициннски изделия. За да бъдат тези сензори заплащани от бюджета на НЗОК е необходимо заявителите (производители/търговци на едро на медицински изделия) да заявят за реимбурсация сензорите за мониториране на кръвната захар.
Едва след приключване на процедурата по договаряне, от Надзорния съвет на НЗОК се утвърждават Списъците с медицински изделия по чл. 13, ал. 2 от Наредба № 10 от 2009 г. След утвърждаването им, включените в тях медицински изделия, включително и сензорите за измерване на кръвната захар, ще бъдат реимбурсирани от НЗОК и в крайна сметка ще достигнат до пациентите с диабет тип І.
Трябва да се има предвид, че конкретното търговско наименование, видът и моделът на самите сензори са данни, които се посочват за пръв път от производителя/търговеца на едро на тези медицински изделия в заявлението му за участие в процедурата по Наредбата по чл. 30а от ЗМИ. В този смисъл, НЗОК не е оправомощена предварително и самостоятелно и преди да е проведена процедурата по договаряне да определи конкретния производител на дадено медицинско изделие, стойността на което ще се заплаща напълно или частично от бюджета на НЗОК.