казус за лечение
От: Б** М** Г** Зададен на: 06/09/2019 Отговорен на: 11/09/2019Въпрос
Здравейте! В момента съм в болнични до 29 септември във връзка с черепно - мозъчна травма.Здравноосигурен съм, болничното и домашното лечение - след премеждието от края на юни, вървят добре, но имам проблем от преди година с левия крак - болки в коляното.Искам да се прегледам при ортопед.Ще направя снимки и ще мина първичен преглед.Въпросът ми е - ако се наложи операция - напр.за смяна на ставата, кога мога да я направя - след като ми изтече болничния или има и друга опция.Трябва ли да имам документ за постъпване в болница - от личен лекар или ортопед , тоест да ми е яснса процедурата.Благодаря предварително.
Отговор
Дали и кога ще се извърши операция за смяна на ставата, ще решат лекуващите лекари. Необходимо Ви е направление за хоспитализация (бл. МЗ-НЗОК №7), с което ще постъпите в лечебно заведение за болнична помощ, сключило договор с РЗОК/НЗОК по клинична пътека № 218 „Оперативни процедури с алопластика на тазобедрена и колянна става“. Ще го издаде Вашият лекуващ лекар.
НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата с назначаване на два контролни прегледа, задължително записани в епикризата, в рамките на 30 дни след изписването, в същото лечебно заведение за болнична помощ.
За тези дейности не дължите нищо, с изключение на потребителската такса за болничен престой - по 5.80 лв. на ден – но не повече от 10 дни годишно, освен ако не сте освободен от нея.
НЗОК заплаща за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ, само ако те са включени в т.нар. Списък с медицински изделия, които НЗОК заплаща в условията на болнична медицинска помощ. Списъкът е публикуван на сайта на НЗОК. Ако става дума за смянана колянна става, Касата заплаща 2700 лв., 2970 лв., в зависимост от вида на ставата.