Потребителска такса
От: Е** К** Зададен на: 09/06/2019 Отговорен на: 18/06/2019Въпрос
Искам да ви попитам, когато отиваме с моя син при личния лекар за да ни изпише лекарства на рецептурните книжки, трябва ли да плащаме потребителската такса ? Аз съм пенсионер и плащам 1 лв , а той е работещ и плаща 2,90 лв.Освен попълване на книжките, никаква друга медицинска услуга не ползваме.Предварително ви благодаря !
Отговор
Потребителската такса се заплаща за всяко посещение при лекаря (личния лекар, лекаря по дентална медицина или лекар специалист от извънболничната помощ, сключили договор с НЗОК) по силата на чл.37, ал.1 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), освен ако здравноосигуреното лице не е освободено от нея. Тези суми са за оказаната медицинска помощ (чл. 37, ал. 3 от ЗЗО). Т.е. здравноосигурените лица дължат потребителска такса съгласно ЗЗО за „оказана медицинска помощ“, която е резултат от извършен преглед, отразен от лекаря в амбулаторен лист с пореден номер за практиката и дата. Лекарят трябва да издаде документ (фискален бон) за всяка заплатена сума (чл. 37, ал.5 от ЗЗО).
Лекарствените продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели се предписват след извършен преглед/консултация от лекаря, който се документира в амбулаторния лист и се удостоверява с подписа на здравноосигуреното лице. Лекарят е длъжен да предписва лекарствените продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели по вид и количества, съобразени с обективното състояние на пациента и изискванията на нормативната уредба. Следователно преди предписване на лекарствени продукти е необходимо лекарят да извърши преглед/ консултация с оглед евентуална промяна в здравословното/обективното състояние, което да наложи промяна в терапията и за тази оказана медицинска помощ пациентът дължи потребителска такса (освен ако не е освободен от нея).