Отказ на направление
От: А** П** Зададен на: 25/08/2019 Отговорен на: 03/09/2019Въпрос
Здравейте!Оперирана съм преди 2 години от злокачествен карценом на щитовидна жлеза.Имам и ревматоиден артрит,пролапс на митрална клапа,мускулна атрофия и още няколко не толкова сериозни заболявания.Имам ТЕЛК 75%. От няколко месеца имам затруднено дишане,при което след дълги опити да си поема въздух,получавам изтръпване на тялото.Исках да ме види пулмолог,но ми беше отказано.Личния ми лекар ме вкара в болница за скенер,като каза че после ще получа направлението ако скенера е добре и не покаже нищо.Скенера е добре,но отново ми е отказано направление за специалист.Вместо това получих лично от нея,от една торбичка хапчета,които при една проверка в интернет(защото те нямаха листовка)разбрах,че са успкоителни и се предписват за шизофрения.Има ли право личният лекар да дава такива хапчета,без преглед от специалист,без някакви индикации за подобно заболяване,още повече,че страдам от няколко заболявания,които може да влияят на дишането?Има ли към кого да се обърна и да подам жалба и как мога да я сменя преди 1 декември.
Отговор
По отношение смяната на общопрактикуващия (личния) лекар уточняваме следното:
Извън сроковете за смяна на общопрактикуващ лекар (ОПЛ) от 1 до 30 юни и от 1 до 31 декември, нов избор на личен лекар е възможно да направите единствено при наличие на някоя от следните хипотези: Когато лечебното заведение, в което е избран лекар, няма сключен договор с НЗОК; когато лицето е осъществило своя избор на личен лекар в лечебно заведение, което е сключило договор с НЗОК, но впоследствие този договор е прекратен на някакво основание; когато лицето е осъществило своя избор на личен лекар, но впоследствие лечебното заведение, в което той работи, не сключи договор с НЗОК; при констатирана от НЗОК трайна невъзможност на избрания лекар да оказва първична извънболнична помощ; при промяна на настоящия адрес на здравноосигуреното лице.
Доколкото изложените от Вас обстоятелства не попадат в никоя от изброените възможности, смяната на личния лекар би могла да се осъществи в посочените нормативно установени срокове - от 1 до 30 юни и от 1 до 31 декември.
По отношение отказа на Вашия личен лекар да Ви издаде направление - ОПЛ издава направление за консултация със специалист или за медико-диагностично изследване – при необходимост и по преценка, в зависимост от здравословното състояние на пациента.
Пишете, че страдате от хронични заболявания и вероятно за тези заболявания сте диспансеризирана при ОПЛ или лекар специалист. Диспансеризацията при ОПЛ или лекар специалист дава възможност за определен брой прегледи/консултации и изследвания през годината, в зависимост от диагнозата. За да получите информация дали диспансеризацията се провежда от ОПЛ или лекар специалист, както и на какви прегледи и изследвания имате право съгласно диспансерния алгоритъм, трябва посочите точната диагноза със съответния МКБ-код.
По отношение предписването на лекарствени продукти, тъй като не сте написали за кои лекарствените продукти става въпрос, може да посочим следното:
Право да предписват разрешени за употреба в страната лекарствени продукти и да издават рецепти имат лекари/лекари по дентална медицина, упражняващи медицинската професия. Лекарствените продукти/медицински изделия/ диетични храни за специални медицински цели се предписват след извършен преглед/консултация от лекаря. Този преглед се документира в амбулаторния лист и се удостоверява с подписа на здравноосигуреното лице.
Когато здравноосигурените лица не са удовлетворени от медицинските дейности, свързани с оказаната медицинска помощ имат право да подават жалби пред директора на съответната РЗОК. В този смисъл за уточняване на Вашия случай може да се обърнете към РЗОК, с която личният Ви лекар има сключен договор.