Протеза за тазобедрена става
От: К** Д** Н** Зададен на: 22/07/2019 Отговорен на: 24/07/2019Въпрос
Предварително се извинявам 'че задавам въпрос,който дублира налични отговори/от 2014год./, с оглед на постоянните промени в изисквания и закони ,въпросът ми е следния: Възстановява ли се стойноста на поставената става?Какви документи са необходими?Какъв е срокът,в който трябва да се представят документите? Майка ми е диабетик и оперирана февруари 2019 във Велико Търново.Заплатихме цената на ставата в каса,имаме касов документ.
Отговор
Майка Ви е постъпила в лечебно заведение за болнична помощ, сключило договор с РЗОК/НЗОК по клинична пътека № 218 „Оперативни процедури с алопластика на тазобедрена и колянна става“.
НЗОК заплаща за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ, само ако те са включени в т.нар. Списък с медицински изделия, които НЗОК заплаща в условията на болничната медицинска помощ. (Списъкът е публикуван на сайта на НЗОК - в рубрика „За болници“ - меню „Медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ“ - линк „Списък с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на болничната медицинска помощ, и стойността, до която НЗОК заплаща за всяка група“, в сила от 01.06.2019 г.
В зависимост от типа/вида на поставеното медицинско изделие, стойността на което се заплаща от НЗОК извън цената на клиничната пътека, НЗОК заплаща на лечебното заведение съответната сума до стойността, посочена срещу всяка една позиция в Списъка (напр. за тазобедрена става – 970 лв., 1080 лв., 1358 лв., 1435,60 лв.) Най-подходящото медицинско изделие се определя от лекуващия лекар. Ако на пациента бъде поставено по-скъпо медицинско изделие, той доплаща сумата над тази, осигурена по здравна каса.
Болницата задължително издава финансови документи, в които е посочено за какво е плащането. Сумата, която се заплаща от НЗОК, се превежда на лечебното заведение, а не на пациента, след като вложеното медицинско изделие се отчете по определен ред, т.е. пациентът заплаща на болницата разликата в цената.
НЗОК няма законови правомощия да възстановява суми на здравноосигурени лица. Тя е в договорни отношения с изпълнителите на медицинска помощ.