пациент инвалид
От: М** А** Л** Зададен на: 30/04/2019 Отговорен на: 03/05/2019Въпрос
Добър ден майка ми е инвалид 100% с чужда помощ .През месец ноември 2018 г. си счупи бедрена кост поставиха и пирон.Операцията струваше 1890 лева .Въпроса ми е дали мога да подам молба в социално подпомагане за еднократна парична помощ?Благодаря предварително
Отговор
НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата с назначаване на два контролни прегледа, задължително записани в епикризата, в рамките на 30 дни след изписването, в същото лечебно заведение за болнична помощ.
За тези дейности пациентът не дължи нищо, с изключение на потребителската такса за болничен престой - по 5.80 лв. на ден – но не повече от 10 дни годишно, освен ако не е освободен от нея.
НЗОК заплаща определени медицински изделия, с изключение на ортосинтезните (фиксиращи) консумативи и инструменти. В клиничните пътеки по ортопедия и травматология тези изделия и скъпоструващи консумативи са изрично посочени. Това могат да бъдат например титаниеви импланти и винтове, пирони, плаки и пластини.., за каквито питате (в случая - „пирон“), и те са за сметка на здравноосигуреното лице.
НЗОК няма законово основание да възстановява суми на здравноосигурени лица, тъй като институцията е в договорни отношения само с изпълнителите на медицинска помощ. Бихте могли да подадете молба-декларация от името на Вашата майка за отпускане на еднократна финансова помощ в дирекция „Социално подпомагане“, но НЗОК няма отношение към тази процедура.