Заплащане по КП 206
От: С** Л** Зададен на: 10/06/2019 Отговорен на: 20/06/2019Въпрос
Здравейте! Интересува ме, каква сума се поема от НЗОК и/или МЗ за цялата процедура по поставяне на стент на мозъчна аневризма (ендоваскуларно) и каква сума следва да заплати пациента? Мисля, че КП е 206.
Отговор
За да може пациентът да кандидатства за такова медицинско изделие и такава операция, е необходимо следното:
Заявление, което да се подаде в Централното управление на Националната здравноосигурителна каса (ЦУ на НЗОК) от лечебното заведение, изпълнител на болнична медицинска помощ по клинични пътеки и амбулаторни процедури, при изпълнението на които се прилагат съответните медицински изделия.
За разглеждане на заявленията в ЦУ на НЗОК със заповед на управителя се създава комисия. Тази комисия внася становище с предложение до управителя на НЗОК за разрешаване на заплащането/незаплащането на медицинските изделия.
Комисията заседава минимум два пъти месечно. Тя разглежда заявленията от лечебните заведения за заплащане на медицински изделия със становищата към тях за наличие или отсъствие на медицински индикации за имплантирането им. Разглеждат се само заявления, които са придружени от становище на специалист по профила на заболяването, посочен от експертния съвет по специалността, определен от министъра на здравеопазването по съответната специалност или от научните дружества по тази специалност. Комисията не приема и не разглежда заявления за медицински изделия и документи към тях без становище от специалист по профила на заболяването, посочен от експертния съвет по специалността или от научните дружества.
Заявленията се попълват в свободен текст, като съдържат и следните задължителни реквизити:
трите имена на пациента;
ЕГН/ЛВЧ/осигурителен номер на пациента;
адрес за кореспонденция на пациента;
диагноза на пациента;
вид на медицинското изделие;
заявена стойност на необходимите медицински изделия.
Заявлението се придружава от следната документация:
1. копие от медицинската документация, необходима за вземане на становище (епикриза, резултати от изследвания, консултации и др. документи);
2. решение на консилиум от 4 (четирима) специалисти, с изключение на медицинските изделия от групи 15-та и 18-та, при които се изисква консилиум с минимум 3 (трима) специалисти;
2b.При кандидатстване за поставяне на медицински изделия от подгрупи 18.2 и 18.3 лечебното заведение изисква становище от ПЕС към УМБАЛНП „Свети Наум“;
3. документ за информирано съгласие от пациента за поставяне на медицинското изделие;
4. документ, удостоверяващ непрекъснатите здравоосигурителни права на пациента.
5. становище от външен експерт по профила на заболяването, посочен от експертния съвет или научното дружество по специалността за медицинското изделие, с изключение на тези от група 13-та. В тези случаи външният експерт не работи в същото лечебно заведение, което кандидатства за съответното медицинско изделие.
Пациентът няма ангажимент към процедурата по отношение на медицинското изделие, което е необходимо за лечението му. За медицински изделия за неврохирургично лечение на мозъчно-съдови заболявания - Емболизация на комплексни мозъчни аневризми – стентове, НЗОК заплаща 10 000 лв., 11 500 лв.