Заплащане храна за престой в болница
От: Д** Д** Д** Зададен на: 28/11/2017 Отговорен на: 04/12/2017Въпрос
Майка ми, която е пенсионер ЕГН 331128.... претърпя операция след счупване на тазобедрена става и след престой в МБАЛ ”Света Анна - Варна” АД гр.Варна заплатихме потребителска такса за 10 дневен престой . След изписване от болницата се наложи да бъде преместена в МБАЛ Девня ЕООД, за долекуване и рехабилитация. Трябва ли да се плаща отново такса за храна ? Благодаря, С уважение , Д. Димов
Отговор
Вашата майка трябва да заплати за всеки ден болнично лечение по 5.80 лв. (освен ако не попада в категорията на освободените от потребителска такса лица). Когато се наложи болнично лечение за повече от 10 дни за една календарна година, тя не следва да заплаща за болничния престой потребителска такса такса след 10-ия ден.
В чл. 37 на Закона за здравното осигуряване е записано, че „ ... за всеки ден болнично лечение, но не повече от 10 дни годишно, здравноосигурените лица заплащат на лечебното заведение суми, определени с постановление на Министерския съвет“.
Дейностите по клинични пътеки, за които НЗОК заплаща, включват: медико-диагностични изследвания, медицински процедури и прегледи, необходими за удостоверяване на необходимостта от хоспитализация; медицински дейности по клинични пътеки, в стойността на които се включват: необходимите за дейността лекарствени продукти, анестетици и контрастни вещества (извън тези по чл. 323, т. 1 и 2); медицински изделия извън тези в списъка по чл. 13, ал. 2, т. 2 от Наредба № 10 от 2009 г.; услуги, включващи професионални грижи и диетично хранене, предоставени на пациентите по време на тяхната хоспитализация; медицинска експертиза на временната неработоспособност на пациентите; до два контролни прегледа (освен ако в диагностично-лечебния алгоритъм на КП не е предвидено друго) в лечебно заведение - изпълнител на болнична медицинска помощ, при явяване на пациента в рамките на един месец след дехоспитализация, задължително вписани в епикризата.