Възстановяване на сума заплатена за смяна на тазобедрена става
От: Я** К** Д** Зададен на: 11/04/2019 Отговорен на: 16/04/2019Въпрос
Здравейте! Преди година и половина смених тазобедрена става, като ми беше казано, че част от сумата за самата става поема от НЗОК по съответната клиничната пътека, а останалата платих аз. Въпросът ме е, дали в този случай имам право на възстановяване на част от заплатената от мен сума / след като касата вече е поела част от разхода тогава/ и ако е така, какви документи трябва да представя, в коя институция и има ли срок за подавнето им, тъй като вече е минала повече от година. А също така, когато част от сумата за импланта се поема от НЗОК, къде е упомената точната сума поета от касата и следва ли пациента да получи документ или уверение за нея, за да се знае дали действитено той плаща част от импланта или всъщност целия такъв, а болницата взема сумата и от касата и от пациента? В кое звено мога да направя тази проверка? Благодаря!
Отговор
При лечение по клинична пътека № 218 “Оперативни процедури с алопластика на тазобедрена и колянна става” НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата с назначаване на два контролни прегледа в рамките на един месец след дехоспитализация, в същото лечебно заведение за болнична помощ.
НЗОК заплаща на лечебното заведение стойността на тазобедрената протеза, отделно от всички дейности. Касата заплаща за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ, ако те са включени в т.нар. Списък с медицински изделия, които НЗОК заплаща в условията на болнична медицинска помощ (Списъкът е публикуван на сайта на НЗОК – www.nhif.bg).
Например сумата, която НЗОК заплаща за протеза за тазобедрена става, е 1500 лв., 1080 лв. или 1560 лв. в зависимост от вида на ставата и подгрупата, в която попада.
Най-подходящото медицинско изделие се определя от лекуващия лекар. Доплащането от страна на пациента зависи от изделието, което е необходимо конкретно за неговия случай. Ако пациентът доплаща за медицинско изделие, той дава сума, която представлява разликата между стойността на изделието (закупено от болницата) и тази, заплащана от НЗОК. Болницата задължително издава документи (вкл. фактура), в която е посочено за какво е плащането от пациента.